SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Alienacje albo następnym razem pożar”. Nowa wystawa w Zachęcie

fot. PAP/T. Gzell

Alienacje albo następnym razem pożar to nowa ekspozycja, która od soboty prezentowana będzie w Zachęcie. Wystawa składa się wyłącznie z dzieł filmowych i wideo. – Jest to wystawa grupowa z udziałem polskich i zagranicznych artystów – powiedziała Maria Brewińska, kuratorka ekspozycji.

Wystawę tworzy siedem dzieł filmowych. W pokazanych pracach pobrzmiewają poglądy Josepha Conrada, który już na przełomie XIX i XX wieku uchwycił mroczne strony cywilizacyjnego postępu: imperializm, terroryzm, grabieżczą eksploatację naturalnych zasobów, wszystkie te jądra ciemności, gdzie pod płaszczykiem rozwoju odbywa się okrutny wyzysk. – Ważnym problemem jest też rasizm, problematyka kolonialna i postkolonialna jako przykład zdrady człowieczeństwa – wyjaśnia w tekście kuratorskim Maria Brewińska.

W tytule wystawy „alienacje”

Jak wyjaśnia kuratorka, widniejące w tytule wystawy pojęcie „alienacje”, które do tej pory było znane jako rodzaj wyobcowania, zagubienia, które było indywidualnym, prywatnym doświadczeniem, dzisiaj jest też pojęciem, które służy do opisania sytuacji człowieka w świecie, w stosunku do innych istot: ludzi, zwierząt, do natury. – Jest to trochę pojęcie-wytrych poprzez które opisuje się negatywne zachowania ludzkie, mające destrukcyjny wpływ na naszą rzeczywistość – zaznacza.

Druga część tytułu pochodzi z eseju pt.”The Fire Next Time” amerykańskiego pisarza, Afroamerykanina Jamesa Baldwina, opublikowanego w „The New Yorkerze” w listopadzie 1962 roku. Pisał on o konfliktach i przemocy na tle rasowym. Pisarz nawoływał do opamiętania się i działania. Jeśli pozostaniemy w stanie alienacji — wyobcowania względem siebie, innych i otoczenia — procesy degradacji będą dalej postępować. Albo zaczniemy działać i zrobimy coś, albo zginiemy, spłoniemy – apelował.

I taki wydźwięk, a raczej przesłanie niesie obecna wystawa w Zachęcie. – W kontekście dzieł prezentowanych na wystawie, i nie tylko tych, które w dotykają kwestii rasowych, chodzi o opór, przeciwdziałanie, asertywność – wyjaśnia Brewińska. Widać to np. w dziele pt. „Zamorskie zaloty” Clementa Cogitore, które kończy wystawę, wzywając do reakcji na zło, do czynu.

Bogate grono artystów 

Polskę reprezentuje Angelika Markul, tworząca i w kraju, i w Paryżu. W gronie artystów znaleźli się też: Brytyjczyk, John Akomfrah, rodzinną historią związany z Ghaną, który ostatnimi laty zrobił ogromną karierę dzięki swoim filmom do których wykorzystuje materiały z archiwów BBC. Duet amerykańsko-kubański Allora & Calzadilla, znani artyści, którzy brali udział w wielu międzynarodowych biennale. Yuri Ancarani, wybitny artysta pochodzenia włoskiego. Francuz Clement Cogitore i Camille Henrot, artystka pochodzenia francuskiego, która mieszka w Stanach Zjednoczonych oraz amerykański twórca, laureat Złotego Lwa na ostatnim Biennale w Wenecji Arthur Jafa.

Wernisaż w piątek 12 lipca o godz. 19. Galeria Zachęta zaprasza też na „Noc w Zachęcie” – filmy można oglądać tego wieczoru do godz. 24.Wystawa, której współkreatorem jest Michał Kubiak, będzie dostępna do 29 września 2019 r.

Czytaj też:

Cykl letnich imprez kulturalnych II „Dziedziniec Kultury” od piątku

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone