SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Alicja w Krainie Czarów” – ponadczasowa powieść, która rośnie wraz z czytelnikiem

Ilustracja Karla Beutela, fot. Teufelbeutel/CC BY-SA 3.0

– Tłumacząc tę powieść, starałam się rozgryźć wszystkie zagadki i sensy, które zawiera – powiedziała na antenie RDC Jolanta Kozak, autorka niezwykłego przekładu „Alicji w Krainie Czarów”, który zawierając uwspółcześniony język, łatwiejszy w odbiorze przez dzieci, jednocześnie wiernie trzyma się oryginału.

27 stycznia miała miejsce 185. rocznica urodzin Lewisa Carolla, autora „Alicji w Krainie Czarów” i „Po drugiej stronie lustra”. Wyjątkowa powieść brytyjskiego pisarza została przetłumaczona na 125 języków, doczekała się niezliczonej ilości wznowień, ekranizacji i adaptacji, wyraźnie zaznaczając swoją obecność w naszej kulturze.

Ponadczasowa powieść

Jak przyznała tłumaczka powieści na antenie Radia Dla Ciebie, jest to wyjątkowa historia, którą mogą czytać zarówno dzieci jak i dorośli. – Na poziomie baśni, jest to opowieść klasyczna – powiedziała, dodając, że fantastycznej przygodzie Alicji towarzyszą charakterystyczne elementy literatury klasycznej. – Występuje element „powtórnych narodzin”, królicza nora, przejście przez ziemię do innego świata – powiedziała. – Tłumacząc tę powieść, starałam się rozgryźć wszystkie zagadki i sensy, które zawiera – dodała.

Zderzenie światów

Wszelkie doznania Alicji w Krainie Czarów całkowicie przeczą rzeczywistości empirycznej – przyznała tłumaczka. Bohaterka powieści, tak jak wiele dzieci i dorosłych, jest znudzona swoim życiem. Nie widzi nic interesującego w zbieraniu kwiatów wraz z siostrą. Na samą myśl o pleceniu wianków, czuje się zmęczona. – Stworzenie alternatywnego świata jest znaną metodą walki z nudą – przyznała tłumaczka. To dlatego powieść przemawia do wszystkich grup wiekowych i jest ponadczasowa. To jedna z niewielu książek, które rosną wraz z czytelnikiem.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone