SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Do kupienia już w sierpniu. Bilety metropolitalne w punktach ZTM

fot. ZTM

Przedsprzedaż biletów metropolitalnych dla mieszkańców podwarszawskich gmin w Punktach Obsługi Pasażerów ruszy we wtorek. Program Warszawa+, w ramach której samorządy gmin będą dopłacać do biletów ZTM mieszkańcom, startuje natomiast pierwszego września. Od tego dnia bilety będą aktywne.

Od 1 września wchodzi w życie nowy rodzaj dofinansowania biletów komunikacji miejskiej dla mieszkańców gmin ościennych w ramach porozumienia Warszawa+. Samorządy gmin, które mają podpisaną stosowną umowę z władzami stolicy, będą dopłacać do biletów osób płacących podatki tych gminach.

Marki jako pierwsze

Niektóre samorządy umożliwiły wyrobienie karty metropolitalnej od 1 sierpnia. Kodowanie na nich biletów w ofercie Warszawa+ ruszy w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM w najbliższy wtorek. Będą one jednak aktywne dopiero od 1 września.

Oferta Warszawa+ dla gmin aglomeracji warszawskiej, których mieszkańcy podróżują Warszawskim Transportem Publicznym została wprowadzona 1 sierpnia 2014 roku. Jako pierwsze skorzystały z niej Marki, które teraz już są w 1. strefie; później dołączyły gminy: Jabłonna, Konstancin-Jeziorna, Nadarzyn, Nieporęt, Wieliszew i Legionowo. Obecnie Zarząd Transportu Miejskiego ma umowy zawarte z ośmioma gminami – Górą Kalwarią, Józefowem, Otwockiem, Ożarowem, Starymi Babicami, Sulejówkiem, Wiązowną i Wołominem, a do grona samorządów zainteresowanych dołączyła także gmina Kampinos, która podjęła już odpowiednią uchwałę.

Nowe porozumienie zakłada trzy poziomy dofinansowania Biletu Metropolitalnego przez gminy i trzy rodzaje biletów: „Bilet Warszawa+1”, „Bilet Warszawa+2” oraz „Bilet Warszawa+3”, w zależności od opcji wybranej przez samorządy.

Do tej pory pasażerowie za 30 dniowy bilet imienny ważny w dwóch strefach płacą 180 złotych. Za kwartalny natomiast 460 zł. W ofercie „Warszawa+1” będzie to odpowiednio 166 zł i 406 zł. Bilety w taryfie „Warszawa+2” będą kosztować odpowiednio 150 zł i 390 zł. Najwięcej dopłacać do biletów będą samorządy, które skorzystają z oferty „Warszawa+3”. Ich mieszkańcy zapłacą natomiast za bilet 30-dniowy imienny ważny w dwóch strefach 120 zł, a za bilet 90-dniowy normalny imienny 330 zł. W ofercie tej obowiązują takie same ulgi, jak w normalnej ofercie ZTM.

Czytaj też:

Mieszkańcy spoza stolicy zapłacą mniej za autobusy

Konstancin-Jeziorna i Izabelin w pierwszej strefie biletowej

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone