SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Aktywiści z Miasto Jest Nasze proponują rewitalizację pl. Wilsona

fot. Miasto Jest Nasze

Plac Wilsona na Żoliborzu ma być znów pełen zieleni i dostępny dla mieszkańców, a nie jak obecnie jedynie węzłem komunikacyjnym – zadeklarowali aktywiści stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Zaczęli zbierać w tej sprawie podpisy pod petycją do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

– Okolica placu Wilsona odzwierciedla miejski styl życia. Są tu kawiarnie, sklepy, park, szkoła. Dlatego tak ważne jest, żeby tę wspólną przestrzeń, obecnie zdegradowaną do węzła komunikacyjnego, przywrócić wszystkim w postaci zielonego placu pełnego drzew i krzewów – powiedziała we wtorek na konferencji prasowej Wanda Szczepańska radna MJN z Żoliborza.

Szef MJN Jan Mencwel podkreślił, że plac po przebudowie „będzie spełniał funkcje dla wszystkich”. – Będzie można przez niego przejechać tramwajem, autobusem i samochodem, ale także rowerem, przejść pieszo i przede wszystkim spędzić tutaj czas – zapewnił.

Aktywiści MJN przygotowali projekt rewitalizacji pl. Wilsona. Zakłada on przekształcenie obecnego „ronda” w trzy skrzyżowania, wyłączenie z ruchu fragmentu jezdni od strony Kina Wisła i udostępnienie pieszym w ten sposób części zielonej znajdującej się w centrum placu.

Internetowa petycja

W miejscu tym miałyby powstać – według zamysłu autorów projektu – klomby z kwiatami, chodniki pozwalające na przejście przez środek placu. Ponadto cała część zielona miałaby zostać obsadzona drzewami.

Projekt zakłada również przeniesienie przystanków autobusowych bliżej przystanków tramwajowych oraz wejścia do metra. Ponadto zaplanowane zostało zwężenie ulic dojazdowych, a także budowa ścieżek rowerowych.

Od wtorku MJN zaczyna w internecie zbieranie podpisów pod petycją. – Kierujemy tę petycję do prezydenta Warszawy – poinformował szef MJN.

W jego ocenie projekt mógłby być realizowany przez stołeczny ratusz przy współudziale władz dzielnicy. – Reprezentują tę samą opcję polityczną, więc mam nadzieję, że nie będzie tu konfliktu – powiedział Mencwel.

– Pan prezydent obiecywał bardziej zielone miasto (…), więc uważamy, że ten projekt idealnie się wpisze w jego deklaracje o zielonej Warszawie i o bardziej zrównoważonym rozwoju miasta – dodał.

Czytaj też:

W stolicy ma powstać pomnik Kobietom Powstania Warszawskiego

Ursynów. Chore drzewo przy placu zabaw. „Rodzice ignorują zagrożenie”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone