SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Aktywiści apelują o wymianę „kopciuchów”. Jest deklaracja ratusza

fot. RDC

Miasto Jest Nasze i inne ruchy miejskie przygotowały smogową mapę Warszawy. Są tam znajdujące się we władaniu miasta obiekty, które nie są podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Budynki te są opalane słabej jakości piecami i paliwami – mówi Łukasz Porębski z Miasto Jest Nasze.

Stowarzyszenie przygotowało dla prezydent Warszawy czarne serce. Wiceprezydent Witold Pahl, który odebrał nietypową walentynkę, mówił że środki na ten cel znalazły się w tegorocznym budżecie.

Mapę można oglądać na stronach stowarzyszenia.

„Do końca przyszłego roku”

Zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz był pytany na konferencji w praskim Centrum Kreatywności Targowa, kiedy miasto w swoich lokalach komunalnych wymieni piece potocznie nazywane „kopciuchami”. – Do końca przyszłego roku – odpowiedział Michał Olszewski.

Dopytywany, czy do tego czasu miasto wymieni wszystkie piece, odpowiedział, że ratusz zakłada, że zostaną mu lokale, które będą do końca przyszłego roku wyłączone z eksploatacji.

Stołeczny ratusz podkreśla, że Warszawa oraz gminy metropolii wspólnie walczą z zanieczyszczeniami powietrza. Zdecydowana większość spośród 39 gmin współtworzących metropolię warszawską zdecydowała się na realizację programu wsparcia mieszkańców w prowadzeniu inwestycji polegających na modernizacji lub wymianie źródeł ogrzewania na bardziej ekologiczne.

Mieszkańcy – jak podaje ratusz – w ramach programów realizowanych w poszczególnych gminach metropolii mogą otrzymać dofinansowania pokrywające od 25 proc. do nawet 80 proc. kosztów inwestycji.

Oprócz wsparcia wymiany pieców na paliwa stałe (np. węgiel) na bardziej ekologiczne gazowe, gminy finansują także projekty polegające na montażu urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE), np. pompy ciepła czy układy solarne. Szczegóły dotyczące wysokości oraz form wsparcia dostępne są w urzędach oraz na stronach internetowych gmin.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone