SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Aktorka Janina Traczykówna zmarła w wieku 91 lat

fot. Wikipedia/Paweł Matyka, CC BY-SA 4.0

Zmarła aktorka Janina Traczykówna – poinformował Jerzy Antczak, reżyser „Nocy i Dni”, w których występowała. Miała 91 lat.

Odeszła Janka Traczykówna, niezapomniana Michasia z Nocy i dni. Kochana Janko, ty nie odeszłaś. Po prostu zmieniłaś miejsce zamieszkania. A Twoja genialna rola w naszym filmie zapewniła Ci nieśmiertelność. Pozostaniesz w naszych sercach do ostatniego tchnienia… Z miłością. Twoi Jadzia i Jurek – napisał na swoim Facebooku reżyser „Nocy i dni”, Jerzy Antczak.

Wybitną aktorkę w mediach społecznościowych pożegnał także prezes Radia dla Ciebie, Tadeusz Deszkiewicz.

Znakomita artystka filmowa i teatralna

Janina Traczykówna urodziła się 16 maja 1930 we Włodawie nad Bugiem. W latach 1955-92 była aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie, wcześniej od debiutu – w Szczecinie.

Wystąpiła m.in. w filmach: „Ludzie z pociągu”, „Walet pikowy”, „Noce i dnie”, „Brunet wieczorową porą”, „Dzień świra” i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, czy w pierwszym serialu polskiej telewizji „Barbara i Jan” z 1965 wspólnie z Janem Kobuszewskim.

Według danych z filmpolski.pl, prowadzonej przez łódzką szkołę filmową, Traczykówna wydział aktorski PWST w Warszawie skończyła w 1953 roku, a w listopadzie tego roku miała swój debiut teatralny. W 1960 r. otrzymała Nagrodę Aktorską ZASP-u im. Stefana Jaracza. Była odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2015 r. otrzymała Nagrodę Specjalną I Festiwalu Polskich Seriali Telewizyjnych w Elblągu.

W kategorii „drugoplanowa rola kobieca” za grę w filmie „Dzień świra” Marka Koterskiego w 2003 r. była nominowana do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł.

Czytaj też: Nie żyje Barbara Krafftówna. Wybitna aktorka w wieku 93 lat 

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone