SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Akcje „Hiena” i „Znicz”. Straż miejska na cmentarzach w Warszawie

Straż Miejska m.st. Warszawy/fot. Twitter

Akcja „Hiena” już ruszyła, wkrótce rozpocznie się akcja „Znicz”. Działania są organizowane przez straż miejską w Warszawie. Ponad 600 funkcjonariuszy ma zadbać o bezpieczeństwo osób odwiedzających stołeczne cmentarze w okresie Wszystkich Świętych i Zaduszek.

Okres Wszystkich Świętych to czas wzmożonej aktywności tzw. cmentarnych hien, czyli złodziei okradających groby. Znikają przede wszystkim znicze i wiązanki, choć dochodzi również do dewastacji nagrobków. W związku z tym straż miejska w Warszawie rozpoczęła akcję „Hiena”.

Chodzi przede wszystkim o to, aby mieszkańcy i osoby przyjezdne, które odwiedzają groby swoich bliskich, czuli się bezpiecznie. Akcja „Hiena” prowadzona jest w godzinach wieczornych i nocnych. Natomiast akcja „Znicz” prowadzona będzie w dwóch podoperacjach: „Droga”, która będzie dotyczyła nadzoru ruchu drogowego”, i „Porządek”, która będzie dotyczyła tego wszystkiego, co dzieje się wokół cmentarzy – mówi Radiu dla Ciebie rzecznik Straży Miejskiej w Warszawie Sławomir Smyk.

Akcja „Hiena”

Obecność strażników miejskich na stołecznych nekropoliach ma mieć charakter prewencyjny i nie tylko wpływać na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa osób odwiedzających nekropolie, ale również działać odstraszająco na potencjalnych złodziei.

W ramach akcji strażnicy będą też zwracać szczególną uwagę na dzieci, osoby starsze i zagubione. Dodatkowo, w związku z epidemią, będą przypominać o zachowaniu szczególnej ostrożności i dystansu społecznego podczas wizyt na cmentarzach.

Działania w ramach akcji „Hiena” będą prowadzone w godzinach wieczorno-nocnych w rejonach warszawskich nekropolii. Weźmie w nich udział 232 strażników. Akcja rozpoczęła się 20 października i potrwa do 3 listopada.

Akcja „Znicz”

Z kolei w akcji „Znicz” weźmie udział 390 strażników miejskich. Działania prowadzone będą równolegle z akcją „Hiena”. Strażnicy skupią się na zapewnieniu porządku publicznego oraz udrożnieniu ruchu pieszego i kołowego. Będą reagować w przypadkach spożywania alkoholu i wybryków chuligańskich czy niestosowania się przez kierujących m.in. do zakazów parkowania.

W związku z tym, że w okresie świątecznym nekropolie odwiedza znacznie więcej osób, wprowadzone są zmiany w organizacji ruchu, które mogą dezorientować zarówno kierowców, jak i pieszych. Również w tej sytuacji warto posłuchać rad straży miejskiej.

Przede wszystkim nie jechać bezpośrednio na cmentarz, nie starać się zaparkować jak najbliżej cmentarza. Można zaparkować trochę dalej, skorzystać z komunikacji miejskiej, która w tej chwili jest bardzo dobrze zorganizowana. Można dojechać autobusem, wtedy sprawnie dotrzemy do grobów swoich bliskich – radzi Smyk.

Początek listopada wiąże się również z problemem kupców prowadzących w okolicach cmentarzy handel okolicznościowy. Rozstawione – niejednokrotnie niezgodnie z lokalizacją lub bez jakiejkolwiek zgody – stanowiska handlowe utrudniają ruch pojazdów i pieszych. Dlatego w ramach akcji „Znicz” strażnicy będą również sprawdzać legalność handlu prowadzonego w rejonie cmentarzy, zweryfikują, czy stoiska są rozstawiane zgodnie z wydanymi decyzjami i przede wszystkim – czy nie utrudniają ruchu pieszego i kołowego.

Akcja „Znicz” rozpocznie się w sobotę 30 października, a zakończy 1 listopada.

Apel o czujność

Strażnicy proszą również mieszkańców i przyjezdnych o czujność. – Jeżeli widzimy jakąś sytuację, która wymaga reakcji z naszej strony, apelujemy o powiadomienie odpowiednich służb. Można dzwonić na numer alarmowy 986 lub 112. Wtedy operator powiadomi strażników, którzy są na miejscu, aby mogli podjąć stosowną interwencję – wyjaśnia rzecznik.

Straż miejska przypomina jednocześnie, że w okresie świątecznym może dochodzić do kradzieży kieszonkowych. – Najważniejsze jest to, żeby zabrać ze sobą tylko rzeczy niezbędne. Aby czuć się bezpiecznie, trzeba też zwracać uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Przede wszystkim nie mieszać się w tłum i nie wchodzić w grupę osób, która stoi gdzieś w rejonie cmentarza. Wtedy nie dochodzi do kradzieży kieszonkowych – zauważa Smyk.

Ponadto, wybierając się na cmentarz czy porządkując groby, nie należy zostawiać wartościowych przedmiotów bez nadzoru.

Czytaj też:

Co zrobić, by ustrzec się od kradzieży kwiatów i zniczy? Straż miejska radzi

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone