SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Akademia Obrony Narodowej stanie się Akademią Sztuki Wojennej

fot. Pixabay

Szykują się duże zmiany w Akademii Obrony Narodowej. Warszawska uczelnia od nowego roku akademickiego zmieni nazwę na Akademię Sztuki Wojennej. Kierownictwo resortu obrony chce też zmian w kadrze naukowej, strukturze uczelni oraz samym sposobie funkcjonowania szkoły.

Akademia Sztuki Wojennej ma być kuźnią kadr i ma kształcić więcej wojskowych – mówił w rozmowie z IAR podsekretarz stanu w MON Wojciech Fałkowski. Zdaniem ministra obecna sytuacja, gdy uczelnia wojskowa kształci tylko cywilów, nie jest normalna. Wojskowi są obecni na Akademii Obrony Narodowej, ale tylko na kursach przygotowawczych, na przykład na stopień generała.

Zmiany

Projekt zmian, które przygotowało ministerstwo obrony zakłada, że na nowej akademii będą się kształcić żołnierze na stopień magistra. – Zostanie też przywrócony tytuł oficera dyplomowanego – zapowiada wiceminister obrony Wojciech Fałkowski. Tytuł ten ma się wiązać z osiągnięciami danego oficera i ma pomagać w awansie.

Kierownictwo MON chce też, żeby w Akademii Sztuki Wojennej powstawały opracowania naukowe i analizy dotyczące bezpieczeństwa państwa. Naukowcy mają je tworzyć na potrzeby Sztabu Generalnego czy Dowództwa Generalnego, a jeśli będzie takie zapotrzebowanie, to również dla innych ośrodków rządowych, związanych z bezpieczeństwem kraju.

Do zadań Akademi Sztuki Wojennej będzie też należało kształcenie osób cywilnych na kierunkach związanych z bezpieczeństwem narodowym i obronnością państwa. Uczelnia będzie podlegała pod resort obrony. Będa ją też obowiązywały przepisy takie, jak w przypadku innych uczelni wyższych.

Dotacje

Kierownictwo MON zapowiada zwiększenie dotacji na nowa uczelnię. Ustawa dotycząca funkcjonowania Akademii ma wejść w życie w lipcu, a od października zacznie działać pod nowym szyldem i z nowym programem. Resort zapewnia, że studenci, którzy są w trakcie studiów, będą mogli bez problemu skończyć naukę.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone