SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Agi Miszol laureatką Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta

fot. Paweł Cieśla, Staszek Szybki Jest/Wikimedia Commons

Izraelska poetka Agi Miszol została laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2019. Jury złożone z wybitnych światowych twórców i znawców literatury, ogłosiło swoją decyzję w Teatrze Polskim w Warszawie.

Międzynarodowa Nagroda Literacka im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 roku za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości Herberta.

Ocalona

Agi Miszol przyszła na świat w 1947 roku na Węgrzech w rodzinie ocalałych z Holokaustu. Jako małe dziecko wyemigrowała z rodzicami do Izraela. Jest absolwentką wydziału literatury hebrajskiej Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Jej pierwszy tomik poezji ukazał się w 1972 roku. W 2002 roku Agi Miszol otrzymała nagrodę poetycką im. Jehudy Amichaja. Zajmuje się także nauczaniem oraz krytyką literacką. Jest także członkiem redakcji poświęconego poezji pisma „Helikon”.

W ubiegłym roku jury nagrodziło irlandzką poetkę Nualę Ni Dhomhnaill tworzącą w języku gaelickim, dwa lata temu Breytena Breytenbacha – południowoafrykańskiego poetę, jednego z najbardziej cenionych twórców języka afrikaans, przeciwnika apartheidu i wieloletniego więźnia politycznego. Trzy lata temu nagroda została przyznana szwedzkiemu poecie, dramaturgowi i prozaikowi Larsowi Gustafssonowi. Nie zdążył on jednak przed śmiercią odebrać nagrody.

Krynicki jako pierwszy

Cztery lata temu – po raz pierwszy – otrzymał ją polski poeta Ryszard Krynicki. Dwie poprzednie zdobyli Amerykanie: William Stanley Merwin i pochodzący z Serbii Charles Simic. Polskie Radio jest patronem medialnym nagrody.

Czytaj też:

Nuala Ni Dhomhnaill laureatką nagrody im. Zbigniewa Herberta

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone