SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Upał na Mazowszu. Jak zadbać o zdrowie? Kardiolog radzi

fot. PAP/DAREK DELMANOWICZ

Nadeszła fala upałów. Temperatury w najbliższych dniach przekroczą w ciągu dnia 30 stopni Celsjusza. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił alert drugiego stopnia dla zachodniej i centralnej części Mazowsza oraz alert pierwszego stopnia dla wschodnich powiatów regionu. Radio dla Ciebie pyta eksperta, jak się chronić przed negatywnymi skutkami wysokich temperatur.

– Jeśli możemy, unikajmy długiego przebywania na słońcu – mówi prof. kardiologii Artur Mancarz. – Jest ryzyko zmian skórnych które pojawiają się przy dużym nasłonecznieniu. Podczas upału człowiek może się łatwo odwodnić. Powinniśmy pić wodę bo to najlepszy sposób nawadniania się – podkreśla.

– Przypilnujmy nasze babcie i dziadków – apeluje Mancarz. – Głównie odwodnienie to problem osób starszych. U osób młodych mają ośrodek pragnienia wystarczająco sprawny i nie dopuszcza on do odwodnienia. Osoby starsze natomiast mogą przeoczyć zapotrzebowanie organizmu na wodę, dlatego przypominajmy im – zaznacza.

Na odwodnienie szczególnie powinny uważać osoby z problemami sercowo-naczyniowymi. – Odwodnienie przyspiesza rytm serca. Dla osób z miażdżycą zmiana rytmu serca może wywołać powikłania kardiologiczne, bóle wieńcowe, zmiany zakrzepowe – ostrzega.

Nasz reporter zapytał mieszkańców Warszawy – jak radzą sobie z upałem.

„Wskakuje do basenu i cziluje cały dzień. Polecam wybrać się nad jezioro”, „Ciepła herbata paradoksalnie robi pozytywną różnice”, „Krótkie spodnie i czapka”, „Pamiętajmy o kremie z filtrem”, „Trzeba dużo pić i siedzieć w cieniu” – to niektóre z wypowiedzi mieszkańców stolicy.

Alert drugiego stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w czwartek dla niemal całego kraju ostrzeżenie przed upałami. Obowiązuje również na Mazowszu. Termometry w ciągu dnia pokażą od 29 do 34 stopni Celsjusza – ostrzega IMGW.

Wysokie temperatury przed nami – informuje synoptyk IMGW Kamil Walczak. – Piątek będzie słoneczny. Mogą pojawić się nieliczne chmury, ale nie będą one zwiastować opadów. Będzie gorąco od 28 na wschodzie do 31 stopni na zachodzie. Najwyższa wartość będzie w Płocku, w Warszawie około 30 stopni – dodaje.

– Sobota zapowiada się na najcieplejszy z nadchodzących dni – informuje Walczak. – W weekend jeszcze cieplej. Sobota z temperaturą do 32 stopni – zaznacza.

Wiatru nie będzie – na ochłodzenie nim nie ma co liczyć. Dni jak i noce będą bez wątpienia wakacyjne.  – W niedziele nieznacznie chłodniej od 28 do 30 stopni. W nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedziele także wysokie temperatury w nocy. Temperatura minimalna spadnie do 18-19 stopni – mówi Walczak.

Ostrzeżeniami drugiego stopnia objęto całą zachodnią i centralną część Polski; tj. woj. małopolskie, śląskie, opolskie, dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie, zachodniopomorskie, pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, świętokrzyskie oraz zachodnią i centralną część woj. mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego. Alerty pierwszego stopnia obowiązują z kolei we wschodnich powiatach woj. mazowieckiego, woj. warmińsko-mazurskiego i woj. podlaskiego.

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że należy spodziewać się groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. IMGW zaleca przestrzeganie wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.

Czytaj też:

Od dziś upały na Mazowszu – nawet do 34 st. C. IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia

Zalesie Górne. Jest akt oskarżenia ws. wypadku z sierpnia 2020

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone