SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Adwentowe granie” na ligawkach po raz 21. w Siedlcach

fot. Pixabay

Blisko czterdziestu przedstawicieli kilku pokoleń mieszkańców podlaskich i mazowieckich wsi wzięło udział w zorganizowanym w Siedlcach Konkursie Gry na Ligawkach „Adwentowe granie”.

Tradycja gry na tym pasterskim instrumencie dętym, wykonywanym własnoręcznie z drzewa sięga już tysiąca lat i przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Tak robić ligawki i grać na nich nauczył się 88-letni Jan Maliszewski z miejscowości Wieska niedaleko Sokołowa Podlaskiego.

Ligawka

Jak mówił reporterowi IAR, ligawkę przygotowuje się ze starannie dobranego drzewa, które należy przepołowić i wydłubać jego środek. Następnie należy go zamknąć i spiąć metalowymi klamrami. Samo wykonanie instrumentu zajmuje około tygodnia.

Gra na ligawkach zyskuje na pograniczu Mazowsza i Podlasia coraz większą popularnością, choć – jak przyznają uczestnicy konkursu – są też pewne obostrzenia. W tej chwili rzadko grywa się o 6 rano, ponieważ spotyka się to z protestami sąsiadów. Za to dźwięk ligawek usłyszeć można również w południe i wieczorem. Gdy ktoś z grających usłyszy dźwięk dobiegający z sąsiedniej miejscowości, natychmiast odpowiada grając na swojej ligawce. W mroźne i suche dni melodia instrumentu potrafi nieść się nawet na 10 kilometrów. Jedną z najmłodszych uczestniczek tegorocznego konkursu była 14-letnia Ilona Ignatowska. Jak mówiła, pasją do gry na ligawkach zaraziła się od starszego brata.

Adwent

Na ligawkach gra się dziś wyłącznie w adwencie. – To sposób zwiastowania mającego przyjść Jezusa Chrystusa – tłumaczy etnograf Wanda Księżopolska z Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Konkurs gry na ligawkach w Siedlcach zorganizowano po raz dwudziesty pierwszy.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone