SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Adam Wajrak: lepiej nie ingerować w przyrodę, ona pozwoli nam przeżyć zmiany klimatyczne

fot. Pixabay

– Zawsze mówię ludziom, żeby patrzeli na bobry. Przecież one wykonują genialną robotę – zatrzymują i filtrują wodę. Po co więc do nich strzelać, skoro będą nam grozić susze. To się nam w skali kraju w ogóle nie opłaca – mówił w „Niedzielnym poranku” Adam Wajrak.

Jak przypomniała Beata Jewiarz, ostatnie badania WWF pokazują, że połowa gatunków żyjących na Ziemi zniknęła. Adam Wajrak przyznał, że jest przerażony tym, jak szybko się to odbywa i zauważył, że jedną z przyczyn takiej sytuacji jest zmiana klimatu. – Globalne ocieplenie idzie naprawdę bardzo szybko. Zastanawiam się, czy walniemy w tę ścianę z prędkością 120 km/h czy może 180 – zauważył.

Dodał, iż oczywiście możemy wywalczyć sobie enklawy w postaci Puszczy Białowieskiej, ale już widać, że cały proces zmian klimatycznych postępuje z niewiarygodną prędkością. – Choćby nie wiem, co byśmy robili, to walniemy w tę ścianę – alarmował dziennikarz przyrodniczy.

„Ona pozwoli nam przeżyć”

Gość RDC ocenił, że kiedy myślimy o zmianie klimatu, to musimy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. – Po pierwsze trzeba próbować powoli wyhamowywać ten proces. Jego zatrzymać się już bowiem nie da, za dużo narozrabialiśmy. Drugą ważną rzeczą, o której bardzo często zapominamy, jest to, iż buforem, który pozwoli nam przetrwać lepiej to zderzenie, jest dzika przyroda – mówił Adam Wajrak.

Jak wyjaśnił, dzika przyroda świetnie adaptuje się do zmiany klimatycznej. – Mamy całą masę tego rodzaju historii i powinniśmy nauczyć się, że lepiej w przyrodę nie ingerować, ona pozwoli nam przeżyć zmiany klimatyczne. Zawsze mówię ludziom, żeby patrzeli na bobry. Przecież one wykonują genialną robotę – zatrzymują i filtrują wodę. Po co więc do nich strzelać, skoro będą nam grozić susze. To się nam w skali kraju w ogóle nie opłaca – podkreślił dziennikarz.

Zaznaczył, że nieruszona przez człowieka przyroda jest „naszym zderzakiem”. – Walniemy w tę ścianę, więc miejmy dobry zderzak. Chrońmy to, co mamy, bo to nasz najlepszy kapitał – przestrzegał w „Niedzielnym poranku” Adam Wajrak.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone