SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Marszałek o podziale Mazowsza: szkodliwy pomysł, zahamuje rozwój

Adam Struzik/fot. mazovia.pl

– Podział administracyjny Mazowsza zaburzy rozwój regionu – ostrzega marszałek Adam Struzik. Odniósł się on do planów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który zadeklarował podczas konwencji wyborczej podział województwa na Warszawę z tzw. obwarzankiem oraz pozostałą część.

To szkodliwy pomysł – twierdzi marszałek województwa Adam Struzik. – Podziału statycznego już dokonaliśmy. Wystarcza on po to, aby odpowiednio kierować strumień pieniędzy, w tym do rejonów biedniejszych – dodaje.

Prowadzi to do destrukcji regionu najszybciej rozwijającego się nie tylko w Polsce, ale i w Europie – podkreślił Struzik.

Aż 87 procent wpływów do budżetu pochodzi z podatku CIT odprowadzanego w Warszawie – powiedziała członkini zarządu województwa, Elżbieta Lanc.

Zdaniem Adama Struzika po ewentualnym podziale administracyjnym 88 proc. dochodów zostanie w części stołecznej, a zaledwie 12 w pozostałej – regionalnej.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w czwartek w Siedlcach podział obecnego województwa mazowieckiego na dwa: województwo obejmujące Warszawę i okolice oraz na województwo mazowieckie. Według lidera PiS, ma to rozwiązać problem zawyżania przez stolicę dochodu na mieszkańca w obrębie Mazowsza.

Czytaj też:

Sasin: wydzielenie Warszawy z woj. mazowieckiego jest w programie PiS

A. Struzik: podział statystyczny Mazowsza nie był spóźniony

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone