SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Adam Palma o „Meets Chopin”: hołd dla wybitnego kompozytora

Adam Palma/fot. Wikimedia Commons

Muzyka największego kompozytora w Polsce towarzyszyła mi od dzieciństwa, stąd narodził się pomysł na Chopina w wersji jazzowej – mówił gitarzysta Adam Palma. Gość „Poranka RDC” jako pierwszy na świecie przełożył muzykę kompozytora na gitarę akustyczną. W przyszłym roku ruszy w trasę promującą płytę „Meets Chopin”.

Muzyką byłem otoczony cały czas, natomiast ja uczyłem się grać na kontrabasie, bo nie było klasy gitary we Włocławku, w mieście, w którym się wychowywałem, więc ten repertuar chopinowski mnie ominął. Natomiast nosiłem go cały czas w sercu. Później, jak już zostałem gitarzystą akustycznym, doszedłem do wniosku, że nie ma repertuaru chopinowskiego na gitarę akustyczną, że powinienem to zrobić jako tribute dla największego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina – wyjaśnił w „Poranku RDC” Adam Palma.

Prace nad promocją płyty przerwało zakażenie koronawirusem. Stan muzyka przez prawie dwa miesiące był bardzo poważny.

Lekarze powiedzieli mi, że to cud, że przeżyłem. Odzyskuję siły, ale powrót do pełnej sprawności na pewno zajmie jeszcze kilka miesięcy – przyznał Adam Palma. – Jest lepiej. Jeżeli chodzi o umiejętności gry na gitarze, odzyskałem 100 procent, natomiast jeśli chodzi o zdrowie, to wydaje mi się, że tak 80 procent. Niestety te 20 procent to będzie gdzieś tak około roku czasu, żebym wrócił do formy. O ile w ogóle się uda, bo niestety COVID sieje spustoszenie w organizmie – tłumaczył.

Sytuacja epidemiczna i stan zdrowia muzyka przesunęły koncerty na przyszły rok.

Kalendarz na przyszły rok już jest zapełniony – dodał Adam Palma. – Ci wszyscy organizatorzy, którzy planowali moje koncerty na 2020, po prostu je przełożyli. Więc jest na szczęście tylko przełożenie w czasie i myślę, że wrócimy z koncertami z jeszcze większym impetem i większą energią – powiedział.

Płyta Adama Palmy „Meets Chopin”, którą usłyszymy na przyszłorocznych  koncertach, znalazła się w gronie najlepszych wydawnictw tego roku w opinii Howarda Reicha z Chicago Tribune.

Posłuchaj całej rozmowy: Poranek RDC: Adam Palma o wyróżnieniu przez Chicago Tribune i walce z COVID-19

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone