SŁUCHAJ ONLINE
MENU

A. Niedzielski: w tym lub przyszłym tygodniu szczyt czwartej fali

Minister zdrowia Adam Niedzielski/fot. PAP/Radek Pietruszka

W tym lub przyszłym tygodniu spodziewane jest apogeum czwartej fali pandemii – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. – Jeśli nie będzie perspektywy spadku, wdrażane będą dodatkowe instrumenty, m.in. zwiększane restrykcje – przekazał.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Dzisiejsze wyniki to powyżej 28 tys. zakażeń, ponad 18 tys. hospitalizacji to liczby, które są bardzo duże, wzmagają niepokój (…) i wkraczają w sferę wydolności systemu opieki zdrowotnej – powiedział szef resortu zdrowia na konferencji w Warszawie.

Sytuacja trudna do przewidzenia

Sytuację, która ma obecnie miejsce, oceniamy jako niebezpieczną. W naszym przekonaniu w najbliższym czasie – mówię o perspektywie tego tygodnia bądź tygodnia przyszłego – będziemy mieli apogeum czwartej fali zakażeń – poinformował Niedzielski.

Minister podał, że przewidywania mówią, że jeśli szczyt będzie w tym tygodniu, to średni poziom zakażeń będzie wynosił ok. 25 tys., a jeśli apogeum będzie w przyszłym tygodniu, to poziom zakażeń będzie w przedziale 30-35 tys.

Według naszych prognoz te dwa scenariusze powinny oznaczać, że w kolejnych tygodniach będziemy obserwowali już spadki – mówił Niedzielski, zastrzegając, że to jeden z możliwych rozwojów sytuacji, a pandemia już wiele razy pokazywała, że potrafi zaskoczyć przebiegiem i charakterystyką. – Ze scenariuszem braku spadku zakażeń także musimy się liczyć – zaznaczył.

Będzie więcej restrykcji?

Minister poinformował, że w zależności od tego, z jakimi scenariuszami będziemy mieli do czynienia – czy będzie apogeum i spadek, czy apogeum i utrzymywanie się wysokiej liczny – podejmowane będą dalsze decyzje.

W przypadku, jeśli nie będziemy mieli sygnałów, które mówią o tym, że osiągamy apogeum i mamy do czynienia z perspektywą spadków, to na pewno wdrażane instrumenty będą musiały przewidywać zwiększanie restrykcji i dalsze kroki związane m.in. z tym, by limity, które obowiązują teraz, miały bardziej dolegliwą postać – zapowiedział szef MZ.

Ten scenariusz będzie oznaczał, że być może na początku grudnia będziemy musieli podejmować takie decyzje – dodał.

Jak podał resort zdrowia, w środę na Mazowszu odnotowano ponad 5 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem, a z powodu COVID-19 zmarło 61 osób.

Czytaj też:

Dyrektor Szpitala Południowego w Warszawie: tak źle jeszcze nie było. Do soboty pełne obłożenie?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone