SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Minister zdrowia do medyków: używajmy argumentów, a nie krzyku

fot. PAP/Albert Zawada

Używajmy argumentów, a nie krzyku – zaapelował minister zdrowia do protestujących w Warszawie i ponowił zaproszenie na rozmowy podczas dzisiejszej konferencji prasowej. Odbyła się ona ze względu na protest medyków, który od soboty trwa w Warszawie.

Nowy wiceminister zdrowia Piotr Bromber zajmie się m.in. dialogiem społecznym – poinformował w poniedziałek szef resortu Adam Niedzielski. – Powołaliśmy nowego wiceministra, który ma zająć się sprawami, które są z naszego punktu widzenia najbardziej palące, mówię zarówno o dialogu społecznym, ale też o rozwoju kadr – poinformował na konferencji prasowej minister.

To są dwa obszary, które odnoszą się do sporu, jaki z komitetem protestacyjnym prowadzimy, ale również do pewnego priorytetu, który także w rozmowach się pojawiał – kształcenia kadr, (…) zbudowaniem zasobów, które są deficytowe w systemie – dodał. Niedzielski wskazał, że praca wiceministra „ma być dedykowana prowadzeniu dialogu ze wszystkimi grupami zawodowymi, a także z pacjentami”.

Nierealne postulaty

Adam Niedzielski powtórzył, że wartość postulatów protestujących to 100 mld zł. Jednym z nich jest wzrost minimalnego wynagrodzenia lekarza z 6 tys do 18 tys zł. Jak powiedział – to w tej chwili nierealne.

Rząd chce budować ścieżkę wzrostu wynagrodzeń, która musi być równoległa do wzrostu nakładów na system ochrony zdrowia.

Minister ponowił też zaproszenie do resortu na jutro na 13:00, ale poinformował, że na razie premier w spotkaniach nie będzie uczestniczył. Jutro odbędą się też rozmowy z ratownikami i ich pracodawcami, a w czwartek spotkanie w szerszym gronie także ze związkami, które nie biorą udziału w proteście.

„Białe Miasteczko”

„Białe Miasteczko 2.0”, jak nazywają je organizatorzy, rozstawiono w warszawskich Alejach Ujazdowskich, w pobliżu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Protest trwa już trzeci dzień. W sobotę po manifestacji pracowników ochrony zdrowia medycy rozbili naprzeciwko siedziby premiera kilkanaście namiotów. Trwająca dzień i noc, akcja protestacyjna nawiązuje do „białego miasteczka” pielęgniarek z 2007 roku.

Problem psychiatrii dziecięcej

Poniedziałek protestujący medycy poświęcili na nagłośnienie dramatycznej – jak mówili – sytuacji w polskiej psychiatrii, a szczególnie psychiatrii dzieci i młodzieży. W ramach „białego miasteczka” od rana trwają panele i spotkania, których tematem przewodnim jest pytanie: „co robić, gdy słyszymy od dziecka, że nie chce żyć”.

Kolejna konferencja prasowa w „białym miasteczku”, podsumowująca poniedziałek, dziś o godzinie 19:00.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia ma osiem postulatów. Obejmują one m.in. natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia, realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki, a także zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego oraz wprowadzenia norm zatrudnienia uzależnionych od liczby pacjentów. Komitet postuluje także m.in. zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego i stworzenie systemu ochrony pracowników przed agresją słowną i fizyczną pacjentów, wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej, a także uchwalenie ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.

Czytaj też:

Ratownicy medyczni z Radomia z podwyżkami. „Jest kompromis”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone