SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„91 proc. kobiet nie zgłasza przypadków przemocy seksualnej na policję”

fot. Pixabay

„Przełamać tabu – prawa ofiar przemocy seksualnej” to projekt dotyczący przemocy seksualnej, której doświadczają kobiety. – Badanie składało się z dwóch części – wywiadów z ofiarami przemocy i rozmów z policjantami i prokuratorami – wyjaśniała w RDC Agnieszka Grzybek.

W poniedziałek odbędzie się konferencja, podczas której przedstawimy wyniki badań przeprowadzonych w zeszłym roku. W ramach projektu przeprowadziłyśmy badania ilościowe i jakościowe na temat przemocy seksualnej, na grupie 451 kobiet – tłumaczyła Grzybek.

Projekt

Jak mówiła, podczas badań okazało się, że wśród respondentek były kobiety, które miały za sobą doświadczenie gwałtu. – Wówczas pytałyśmy, czy zgodzą się udzielić wywiadu pogłębionego. Takich wywiadów przeprowadziłyśmy 30 w woj. pomorskim, podkarpackim i mazowieckim – wyjaśniała.

Grzybek tłumaczyła, że druga część projektu zakładała sprawdzenie, jak działają nowe przepisy, ponieważ obecnie (od stycznia 2014 roku) gwałt to przestępstwo ścigane z urzędu, a nie na wniosek ofiary. – Były więc wywiady z policjantami i prokuratorami. 67 proc. spraw dotyczących gwałtu kończy żywot w prokuraturze – nigdy nie trafiają do sądu, kobiety nie mają szansy walczyć o swoje prawa – podkreśliła.

50 proc. ofiar nie mówi najbliższym

W ciągu półtora roku założono ponad 5.5 tys. spraw. 91 proc. kobiet nie zgłosiło przypadków przemocy seksualnej na policję, a ponad 50 proc. nie powiedziało o tym swoim bliskim – komentowała Grzybek. – Kobiety, które wzięły udział w badaniu, zgadzały się na rozmowę, bo wiedziały, że nigdy więcej nie spotkają ankieterki. Bardzo często to mówiły, że nie będą musiały o tym mówić po raz kolejny – zaznaczyła.

Grzybek powiedziała także, że okazało się, iż kobiety, które wcześniej (przed zmianą przepisów) doświadczyły przemocy seksualnej, nie zgłaszały tego, bo „wtedy była inna mentalność„. – To też świetnie widać w wywiadach, które przeprowadziłyśmy z policjantami i prokuratorami. Sami przyznawali, że w latach 90-tych nie istniało coś takiego, jak gwałt w małżeństwie – mówiła. Jak dodała, obecnie istnieje świadomość o takim zjawisku, jednak prowadzenie tych spraw jest trudne, ponieważ najczęściej nie ma świadków, jest tylko słowo przeciwko słowu.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone