SŁUCHAJ ONLINE
MENU

81-latka wyrzuciła przez balkon oszczędności za namową oszusta

fot. Pixabay

81-latka z Ostrołęki jest kolejną ofiarą oszustwa na policjanta. Seniorka wyrzuciła przez balkon obcej osobie gotówkę i biżuterię – w sumie o wartości kilkunastu tys. zł. Policja uczula, że nic nie daje rzekoma weryfikacja dzwoniącego przez wybranie numeru alarmowego 112.

Rzecznik ostrołęckiej policji kom. Tomasz Żerański poinformował w czwartek, że w środę na telefon stacjonarny 81–letniej mieszkanki Ostrołęki zadzwonił mężczyzna i oświadczył, że prowadzi akcję przeciwko oszustom. Zapewnił kobietę, że będzie ją ochraniał, że wszędzie są zamontowane kamery, a telefon jest na policyjnym podsłuchu.

– Seniorka chciała w pierwszej chwili zadzwonić do swojej córki, lecz rozmówca jej tego zabronił, tłumacząc, że nie ma na to czasu. Poprosił, by potwierdziła jego tożsamość, łącząc się w trakcie rozmowy z numerem alarmowym – przekazał rzecznik.

Dodał, że kobieta wykonała polecenie i nie rozłączając się ze swoim rozmówcą, wybrała numer 112. Po chwili usłyszała inny męski głos, który potwierdził, że dzwoniący do niej mężczyzna jest policjantem.

Szkopuł jednak w tym, że gdy w trakcie rozmowy wybiera się numer 112, to po chwili następuje znów połączenie z tą samą osobą, a nie ze służbami ratunkowymi – podkreślił komisarz. Dodał, że chcąc zadzwonić na policję, wcześniej należy się rozłączyć i dopiero wtedy wybrać numer 112.

Udawał policjanta

Kiedy kobieta nabrała pewności, że rozmawia z mundurowym, odpowiedziała na wszelkie pytania związane z posiadaną gotówką i kosztownościami. Wykonała też polecenie rzekomego funkcjonariusza, by niezwłocznie włożyła gotówkę i biżuterię do reklamówki i wyrzuciła ją przez balkon. Straciła w ten sposób w sumie kilkanaście tysięcy złotych. Po pół godzinie zorientowała się, że padła ofiarą oszustów.

Policja przypomina, że oszustwo metodą na policjanta jest ostatnio bardzo popularne i mimo szeroko zakrojonej akcji uświadamiającej, wciąż znajdują się seniorzy, którzy padają ofiarą telefonicznych oszustów.

Policjanci apelują, by pod żadnym pozorem nie przekazywać obcym osobom pieniędzy. – Gdy ktoś dzwoni i o to prosi, należy rozłączyć się i zadzwonić do kogoś z rodziny na numer, który mamy zapisany od lat, a nie na ten, który podaje nam rozmówca, bo zapewne będzie on fałszywy – zauważył kom. Żerański.

Rzecznik przypomniał, że prawdziwi policjanci nie informują o prowadzonych akcjach i nie żądają przekazania pieniędzy. – Taka prośba od razu powinna włączyć w naszej głowie tzw. czerwoną lampkę, że mamy do czynienia z oszustem – podkreślił.

Czytaj też:

Ostrołęka. Miała trzy promile, wiozła autem troje swoich dzieci

Pornografia w szkole pod Mławą. Sprawa pod lupą wojewody

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone