SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Rocznica śmierci K. K. Baczyńskiego. Mokotów upamiętnił poetę

fot. UD Mokotów/Facebook

Na warszawskim Mokotowie oddano hołd Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu w 76. rocznicę jego śmierci. 4 sierpnia 1944 roku pełniący służbę w pałacu Blanka poeta został trafiony przez niemieckiego snajpera. Przy rodzinnym domu podchorążego „Krzysia”, złożono wieńce i zapalono znicze.

Beata Przybyszewska-Kujawa z Zespołu Kultury dzielnicy Mokotów podkreśliła, że to niezwykle ważna postać dla mieszkańców dzielnicy. – Był niezwykle symboliczną postacią. Zginął w wieku 23 lat, napisał ponad 500 utworów (…) To postać bardzo bliska Mokotowowi – zaznaczyła.

Należał do tragicznego pokolenia „Kolumbów”, pierwszego urodzonego w odrodzonej Polsce. Zginął w czwartym dniu Powstania Warszawskiego. Miał 23 lata. Dwa lata temu, postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ponadczasowa poezja

W czasie okupacji Krzysztof Kamil Baczyński współpracował z pismami – „Płomienie” i „Droga”. Napisał ponad 500 wierszy, które stanowią jedną z najpiękniejszych kart polskiej poezji, a także kilkanaście poematów i około 20 opowiadań. Do jego najbardziej znanych wierszy należą: „Elegia o… [chłopcu polskim]”, „Spojrzenie”, „Na moście w Avignon”, „Pokolenie”, „Gdy broń dymiącą z dłoni wyjmę…”. W twórczości Baczyńskiego dominują powiązane ze sobą wątki miłości i śmierci, a także motywy religijne.

Poeta już za życia cieszył się sporym uznaniem, zwłaszcza starszych twórców, jak Jerzy Andrzejewski czy Jarosław Iwaszkiewicz, niezbyt przychylnie natomiast odnosili się do jego twórczości rówieśnicy z konspiracji. Dziś, po kilkudziesięciu latach od śmierci Baczyńskiego jego wiersze są też wykonywane w formie poezji śpiewanej. Obok słynnych interpretacji Ewy Demarczyk z muzyką Zygmunta Koniecznego popularne są kompozycje Grzegorza Turnaua i rockowe wersje młodych wykonawców. W tym roku Muzeum Powstania Warszawskiego z okazji 76. rocznicy zrywu przygotowało album „Astronomia poety. Baczyński” z interpretacjami wierszy Baczyńskiego w wykonaniu Meli Koteluk i zespołu Kwadrofonik.

W Powstaniu Warszawskim – 1 września 1944 roku – zginęła także żona poety – Barbara, którą poślubił dwa lata wcześniej i poświęcił jej wiele wierszy. Wspólny grób Baczyńskich znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, w kwaterze batalionu powstańczego Armii Krajowej „Parasol”.

Filmy o życiu i twórczości

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się 22 stycznia 1921 roku w Warszawie. Wiersze zaczął pisać już jako uczeń warszawskiego gimnazjum im. Stefana Batorego, które ukończył w 1939 roku. W jego klasie uczyli się też późniejsi żołnierze warszawskich Grup Szturmowych: Tadeusz „Zośka” Zawadzki i Jan „Rudy” Bytnar.

W 1943 roku studiował polonistykę na tajnych kompletach. W tym samym roku wstąpił do Harcerskich Grup Szturmowych i ukończył konspiracyjną Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty „Agricola” . Uczestniczył między innymi w akcji wykolejenia pociągu niemieckiego na odcinku Tłuszcz-Urle w kwietniu 1944 roku. Najpierw miał przydział do harcerskiego batalionu AK „Zośka”, potem do „Parasola”. Był kierownikiem działu poezji miesięcznika społeczno-literackiego „Droga”, ukazującego się od grudnia 1943 roku do kwietnia 1944. W 1940 roku poeta opublikował konspiracyjny tomik „Zamknięty echem” i „Dwie miłości”, następnie między innymi „Wiersze wybrane” i „Arkusz poetycki Nr 1”. Pośmiertnie wydano jego tomik „Śpiew z pożogi”. W rękopisach zachował się cały dorobek Baczyńskiego, liczący kilkaset wierszy i poematów, kilkadziesiąt opowiadań i fragmentów prozatorskich oraz dramat opublikowany w „Utworach zebranych”.

W chwili wybuchu Powstania Warszawskiego, odcięty od macierzystego oddziału, Krzysztof Baczyński dołączył do oddziału złożonego z ochotników, którymi dowodził podporucznik Lesław Kossowski „Lech”. Poległ 4 sierpnia 1944 roku w rejonie placu Teatralnego, na posterunku w pałacu Blanka. Odznaczono go pośmiertnie Medalem za Warszawę i Krzyżem Armii Krajowej.

O twórczości i życiu Baczyńskiego powstało kilka filmów, między innymi „Dzień czwarty”, w którym poetę zagrał Krzysztof Pieczyński, oraz obraz „Baczyński” w reżyserii Kordiana Piwowarskiego, z tytułową rolą Mateusza Kościukiewicza.

Czytaj też:

Warszawa. Odsłonięto pomnik Stanisława Jankowskiego „Agatona”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone