SŁUCHAJ ONLINE
MENU

75 lat Opery Śląskiej. Wyjątkowy koncert galowy

75 lat Opery Śląskiej/fot. mat. prasowe

Na antenie Radia dla Ciebie transmitowaliśmy galę z okazji jubileuszu 75-lecia Opery Śląskiej. Wydarzenie uświetnił koncert, który można było śledzić na Facebooku oraz w serwisie YouTube. Wzięli w nim udział soliści, chór, balet i orkiestra Opery Śląskiej, z gościnnym udziałem Małgorzaty Walewskiej oraz Aleksandra Teligi.

Gala odbywała się w niecodziennych okolicznościach i w innym wymiarze – bez obecności publiczności na scenie, ale z melomanami towarzyszącymi artystom podczas ich występów inaczej – za pośrednictwem radia i internetu.

Koncert był transmitowany online:

Posłuchaj zapisu koncertu:

75 lat temu, 14 czerwca 1945 roku zainaugurowano działalność pierwszego teatru operowego w powojennej Polsce – Opery Śląskiej – „Halką” Stanisława Moniuszki. Podczas koncertu nie mogło zabraknąć arii z tej opery. Artyści zabrali widzów w niezwykłą podróż po kartach historii i dziejów tego miejsca. Przewodnikami w muzycznej wędrówce byli: Anna Borucka, Gabriela Gołaszewska, Anna Wiśniewska-Schoppa, Maciej Komandera, Stanislav Kuflyuk, Bogdan Kurowski, Andrzej Lampert, Adam Sobierajski, Kamil Zdebel i Zbigniew Wunsch.

Usłyszeć można było m.in. fragmenty „Nabucco”, „Don Carlosa” i „Traviaty” Giuseppe Verdiego, „Rokiczana” Stanisława Moniuszki, „La rondine”, „Madama Butterfly” Giacoma Pucciniego, „Romeo i Julia” Charles’a Gounoda, „Carmen” Georges’a Bizeta, „Łucji z Lammermoor” Gaetana Donizettiego i wiele innych. Gala miała symboliczny wymiar – pokazała, jak bardzo artyści tęsknią za swoimi widzami, a także to, że sztuka potrafi łączyć w każdym czasie i każdej przestrzeni, także tej wirtualnej. Nic jednak nie zastąpi bezpośredniego kontaktu. Zarówno artyści, jak i widzowie mają nadzieję, że ten nastąpi już we wrześniu, a obecny koncert stanowi preludium do spotkania w nowym sezonie artystycznym.

Na wydarzenie zapraszali:

Dyrektor Opery Śląskiej – Łukasz Goik:

Andrzej Lampert – tenor:

Bogdan Kurowski – bas:

Maciej Komandera – tenor:

Stanisław Kuflyuk – baryton:


NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone