SŁUCHAJ ONLINE
MENU

70-lecie Teatru Dramatycznego. Urodzinowa premiera „Hamleta”

zdj. Adrian Grycuk/wikipedia CC BY-SA 3.0

„Hamlet” to opowieść o ponurym mechanizmie ludzkiej duszy i historii, o wiecznym kołowrocie przemocy, zemsty i zniszczenia – powiedział PAP reżyser spektaklu Tadeusz Bradecki. Premiera przedstawienia, która zainauguruje obchody 70-lecia Teatru Dramatycznego w Warszawie, odbędzie się w piątek.

Jak powiedział Bradecki dziennikarzom, przygotowana inscenizacja ma być w jak największym stopniu wierna dziełu Williama Szekspira. – Chcemy przekazać tę niesłychanie skomplikowaną, wielopoziomową historię, która od czterech stuleci wciąga i fascynuje publiczność. Oczywiście, niemożliwe byłoby przekazanie tekstu „Hamleta” bez żadnych skrótów. To najdłuższa sztuka Szekspira i gdybyśmy zagrali ją bez skreśleń, spektakl trwałby ponad pięć godzin. Nasz mieści się poniżej trzech, ale nie wyrzuciliśmy niczego ważnego – zaznaczył.

Dopytywany, z czego wynika ponadczasowość dzieła angielskiego dramaturga, Bradecki odparł, że przede wszystkim z podejmowanych tematów, które towarzyszą ludziom na każdym etapie rozwoju cywilizacji. – „Hamlet” to opowieść o ponurym mechanizmie ludzkiej duszy i historii, o wiecznym kołowrocie przemocy, zemsty i zniszczenia. To bardzo pesymistyczna sztuka. Skupiliśmy się na tym, by relacje między postaciami były gęste i psychologicznie rozczytane według przyjętych założeń. To był nasz cel – podkreślił.

Nowy przekład sztuki

Jak dodał, publiczność Teatru Dramatycznego będzie miała okazję zapoznać się z nowym przekładem sztuki, przygotowanym przez Piotra Kamińskiego. – Mamy to szczęście, że w przeciwieństwie do Anglików, mamy nowe wersje tekstów Szekspira co parę lat. Każdy nowy przekład tej ważnej sztuki jest zdecydowanym powodem, by wystawić ten tekst i usłyszeć nowy wariant ze sceny – stwierdził reżyser.

Premiera „Hamleta” zainauguruje rok obchodów 70-lecia Teatru Dramatycznego. Jak podkreślił dyrektor teatru Tadeusz Słobodzianek, wybór sztuki był nieprzypadkowy. – Ten teatr miał tradycję i dobrą rękę do Hamletów – wyjaśnił.

W tym roku kilka premier

Jak dodał, z okazji roku jubileuszowego w repertuarze znajdzie się również „Płatonow” Czechowa, który „miał w tym teatrze swoją profesjonalną premierę”.  – Było to bardzo ciekawe wydarzenie. „Płatonowa” reżyserował Adam Hanuszkiewicz, a główną rolę grał Gustaw Holoubek. Było to chyba jedyne spotkanie panów przy pracy – legendy mówią, że ciekawe. Pokażemy też „Księżniczkę Turandot”, która tutaj miała swoją premierę w reż. Konrada Swinarskiego. Będziemy chcieli oddać hołd wielkim twórcom, którzy pracowali w tym teatrze – powiedział.

Słobodzianek zapowiedział także premiery – Kariery Artura Ui” i „Człowieka z La Manchy”. „Na pewno będziemy pokazywali również współczesne sztuki i adaptacje prozy. Wystawimy m.in. spektakl w reżyserii Darii Kopiec na podstawie książki Marty Abramowicz „Dzieci księży” – dodał.

Premierze Hamleta towarzyszyć będzie otwarcie wystawy w Galerii Teatru Dramatycznego pt. „Hamlet w Teatrze Dramatycznym. 1962-2019”, na której zaprezentowane zostaną m.in. zdjęcia z dotychczasowych inscenizacji spektaklu w Teatrze Dramatycznym – w reż. Gustawa Holoubka (1962 r. i 1979 r.) i w reż. Andrzeja Domalika (1992 r.).

Ponadto Teatr Dramatyczny przygotowuje ekspozycję stałą pt. „70 lat Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy 1949-2019”. Będzie ona okazją do przypomnienia najważniejszych twórców, których spektakle budowały repertuar teatru. Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. archiwalne materiały audiowizualne ukazujące rozwój życia teatralnego od lat powojennych do współczesności.

W roli Hamleta wystąpi Krzysztof Szczepaniak. Na scenie zobaczymy także m.in. Piotra Siwkiewicza, Macieja Wyczańskiego, Annę Moskal, Mateusza Webera, Mariusza Wojciechowskiego, Martynę Byczkowską, Kamila Szklanego i Piotra Bulcewicza.

Za scenografię i kostiumy odpowiada Andrzej Witkowski. Autorem opracowania muzycznego jest Krzysztof Sierociński.

Premiera spektaklu odbędzie się w piątek 18 stycznia na scenie im. G. Holoubka. Kolejne przedstawienia będą grane w dniach 19, 20 stycznia oraz 16, 17, 19 lutego.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone