SŁUCHAJ ONLINE
MENU

56 godzin bez snu przed komputerem. „Ćpałem gry komputerowe. Puściły mi wszystkie hamulce”

fot. RDC

– Kiedy chodziłem na studia, wracałem z zajęć, włączałem komputer i grałem. Czasem kilka godzin, czasem do rana. Rekordowo spędziłem 56 godzin przed komputerem, bez snu, jedząc pizzę i pijąc napoje energetyczne czy kawę – mówił w „Popołudniu RDC” Krzysztof Piers, autor książki „Komputerowy ćpun”, w której opowiada swoją historię.

To jest już za mną, ale miałem z tym duży problem i pomyślałem, że warto to przedstawić w książce, bo jak się okazuje – w Polsce nie porusza się tematu uzależnienia od gier komputerowych – przyznał w rozmowie z Tomaszem Kwaśniewskim.

„Kończysz grę i dowiadujesz się, że…”

Piers ma teraz 25 lat. Jak opowiadał, w jego przypadku wszystko zaczęło się w wieku pięciu lat, od fascynacji nową rzeczą – komputerem. Później doszło kupowanie czasopism i czytanie o technologii i grach. – Problem pojawił się, jak pojawiło się stałe łącze, można było zacząć grać z innymi użytkownikami. Kończysz grę i dowiadujesz się – jesteś lepszy od innych – mówił. Jak opowiadał, na pierwszym roku studiów „puściły mu wszystkie hamulce”, bo „nie było żadnej zewnętrznej kontroli”.

Nałóg a pasja

Z nałogu wyszedł około cztery lata temu. – Pomagali mi w tym znajomi, narzeczona. Potrafię już korzystać z komputera całkowicie normalnie, w gry również gram. Staram się nad tym panować i unikać niektórych gier, np. internetowych, bo boję się, że znów bym w to wpadł – wyjaśniał. Jak mówił, gracze zawsze uważają, że nie ma problemu, a osoby, które nie grają, uważają, że wszystkie gry są złe i szkodzą. – Moja narzeczona uświadomiła mi, że istnieje różnica między graczem nałogowcem, a graczem pasjonatem – opowiadał Piers.

Rozmowy

Często ludzie wypowiadają się na temat gier i ich szkodliwości, a nie mają o tym zielonego pojęcia. Więc młodzi ludzie od razu takie wypowiedzi ignorują  – uważa Piers. – Ja spędziłam tak kilkanaście lat życia, więc wiem, jak to wszystko wygląda. Na moim przykładzie można powiedzieć, że gry miały negatywny wpływ na życie – mówił.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone