SŁUCHAJ ONLINE
MENU

52-latek wszedł do cerkwi i zaczął przestawiać naczynia liturgiczne

fot. KRP II

Policjanci z Ursynowa zatrzymali 52-latka podejrzanego o znieważenie miejsca kultu religijnego – powiedział rzecznik ursynowskiej policji podkomisarz Robert Koniuszy. Mężczyzna miał wtargnąć do jednej z cerkwi przy ul. Puławskiej w Warszawie, gdzie swoim zachowaniem znieważył przedmiot czci religijnej w postaci kielichów oraz dary używane do eucharystii.

Do zdarzenia doszło kilka dni temu. Według informacji śledczych Mariusz P. zamieszkujący w podwarszawskim Mysiadle wybrał się do prawosławnej Cerkwi Świętej Sofii Mądrości Bożej. – Jego wyprawa nie miała jednak charakteru religijnego ani potrzeby duchowej. 52-latek chciał się dobrać do naczyń liturgicznych – podkreślił podkomisarz.

Niestety ku jego zaskoczeniu drzwi do świątyni były zamknięte. Szarpanie za klamkę i pukanie nic nie dało. Wrócił zatem do siebie. Następnego dnia przyszedł do cerkwi w godzinach jej otwarcia. Od razu skierował się do tabernakulum, a właściwie do darochranitielnicy, skąd wyciągnął kielichy liturgiczne i zaczął ustawiać ja na ołtarzu. Przy tym mamrotał coś do siebie, po czym opuścił świątynię – tłumaczył policjant.

Zatrzymany nie ukrywał tego, co zrobił

Policjant wskazał, że duchowny, który przyszedł odprawić mszę, był zaskoczony, że ktoś wyjął przedmioty czci religijnej z tabernakulum, znieważając w ten sposób uczucia religijne wiernych i burząc porządek świątyni. – Następnego dnia mężczyzna ponownie odwiedził cerkiew. Kiedy zauważył prawosławnego duchownego, podszedł do niego i powiedział, że to on ułożył wczoraj naczynia według swojego porządku, po czym zaproponował, że kupi od niego jeden z obrazów. Mężczyzna spotkał się jednak odmową – przekazał.

Podał, że o znieważeniu miejsca kultu religijnego kapłan powiadomił ursynowskich policjantów. Dzień po złożeniu zawiadomienia Mariusz P. został zatrzymany. – 52-latek powiedział, że zdaje sobie sprawę z tego, co zrobił i przyznaje się do przestępstwa. Teraz powód swojego zachowania będzie musiał wyjaśnić przed sądem, który może go skazać nawet na dwa lata więzienia – dodał Koniuszy.

Czytaj też:

Para z trzymiesięcznym dzieckiem okradała kościoły

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone