SŁUCHAJ ONLINE
MENU

500 plus dla uchodźców z Ukrainy. ZUS rozpoczął wypłaty

500 plus dla uchodźców z Ukrainy/fot. Sergey Kozlov/PAP/EPA

500 plus dla uchodźców – dziś ruszyły pierwsze wypłaty. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadczenie otrzyma około 200 tysięcy dzieci w całej Polsce. Do ubiegłego piątku na Mazowszu do ZUS wpłynęło ponad 80 tysięcy wniosków w tej sprawie. Są jednak sytuacje, w których świadczenie można stracić.

O 500 plus mogą ubiegać się osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po wybuchu wojny. Wniosek trzeba złożyć elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Tą drogą składamy elektroniczny wniosek w języku ukraińskim. Przed złożeniem wniosku obywatel Ukrainy musi zapewnić sobie numer PESEL, a także numery PESEL dzieci, na które będzie ubiegał się o świadczenie. Będzie potrzebny także polski numer rachunku bankowego, polski numer telefonu oraz adres e-mail – przypomina Małgorzata Korba z ZUS.

Informacje o świadczeniu 500 plus można uzyskać w dowolnej placówce ZUS, podczas e-wizyty w zakładzie lub na infolinii pod numerem 22 444 02 55 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00–18:00.

Świadczenie można stracić

ZUS przypomina jednak, że uprawnienia do pobierania świadczeń można stracić.

Uchodźcy, którzy przebywają w naszym kraju, powinni pamiętać, że wyjazd z Polski na okres powyżej jednego miesiąca pozbawia ich prawa do legalnego pobytu w naszym kraju, a bez tego legalnego pobytu nie ma podstawy do pobierania świadczeń rodzinnych w Polsce. Jeżeli ktoś wyjeżdża, powinien wcześniej powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych, można to zrobić na przykład poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS – mówi rzecznik mazowieckiego oddziału ZUS Piotr Olewiński.

Cudzoziemiec, który pobiera świadczenia dla rodzin i nie poinformuje ZUS o swoim wyjeździe, będzie musiał oddać nienależnie pobrane środki wraz z odsetkami.

500 plus to niejedyne wsparcie rodzinne, na które Ukraińcy mogą liczyć z ZUS. W ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego na drugie i kolejne dziecko od 12. do 35. miesiąca można otrzymać 12 tys. zł.

Czytaj też:

Jak legalnie znaleźć pracę w Polsce i UE? Działa specjalna zakładka

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone