SŁUCHAJ ONLINE
MENU

50. edycja Super Bowl w USA. „Praktycznie w każdym aspekcie ten finał będzie wyjątkowy”

fot. KG/RDC

W niedzielę w Santa Clara drużyny Denver Broncos i Carolina Panthers zagrają w Super Bowl, czyli finale ligi futbolu amerykańskiego NFL. To będzie 50. edycja najważniejszego sportowego wydarzenia w USA, które przed telewizory przyciąga ponad 100 mln Amerykanów.

Każdy mecz w NFL emocjonuje miliony, a Super Bowl wywołuje wśród Amerykanów prawdziwe szaleństwo. Od 2009 roku transmisja decydującego spotkania ustanawiała rekord najlepiej oglądanego programu telewizyjnego w historii. W 2014 roku przed odbiornikami średnio zasiadło ok. 114,4 mln mieszkańców tego kraju, a podczas niezwykle emocjonującej końcówki było to 120,8 mln.

Rodzinna atmosfera

Marek Włodarczyk, zawodnik futbolu amerykańskiego i prezes Warsaw Eagles, podkreśla, że „każdy mecz futbolu to jest coś innego niż mecze piłkarskie, które znamy”.

 To piknik rodzinny, który rozpoczyna się kilka godzin przed meczem, gdzie kibice spotykają się na parkingu przed stadionem (…). Wszystko jest w rodzinnej atmosferze. Potem jest wejście na stadion i doping (…). To jest święto. W Stanach bierze się wolny dzień w pracy po finale – mówi Włodarczyk.

W futbolu amerykańskim to jest wspaniałe, że w wielkim finale zawsze grają inne drużyny (…), więc co roku ten finał jest wyjątkowy ze względu na wiele czynników – i sportowych, i oglądalności telewizyjnej, i kosztów reklam, i poziomu sportowego. Praktycznie w każdym aspekcie – mówi Jacek Śledziński, były menedżer Warsaw Eagles.

Najdroższe reklamy

Jak mówią goście RDC, reklamodawcy płacą ogromne sumy za to, aby ich spot był wyświetlony w trakcie finału Super Bowl. – Oczywiście są one specjalnie przygotowywane po to, żeby premiera odbyła się podczas przerw reklamowych i to są miliony dolarów za 30-sekundowy spot – mówi Śledziński.

Innym nieodłącznym elementem tego widowiska jest występ muzycznej gwiazdy. W przerwie spotkania publiczności zaprezentują się brytyjski zespół Coldplay oraz wokaliści Beyonce i Bruno Mars. Przed rozpoczęciem finału hymn Stanów Zjednoczonych zaśpiewa piosenkarka Lady Gaga.

– Poszła nawet plotka, że być może gwiazdy będą płaciły za to, żeby wystąpić podczas finału Super Bowl – dodaje menedżer Warsaw Eagles.

Broncos w wielkim finale znaleźli się po raz ósmy. Nikt nie grał w nim częściej, a osiem występów mają na koncie także ekipy Pittsburgh Steelers, Dallas Cowboys i New England Patriots. Zespół ze stanu Kolorado z mistrzostwa cieszył się jednak tylko dwukrotnie – w sezonach 1997 i 1998. Panthers w Super Bowl wystąpią dopiero po raz drugi. 12 lat temu przegrali z Patriots 29:32.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone