SŁUCHAJ ONLINE
MENU

46. rocznica strajków robotniczych w Radomiu. Od dziś główne obchody Czerwca ’76 [PROGRAM]

Obchody Czerwca /76 w Radomiu/fot. RDC

25 czerwca 1976 r. w wielu zakładach pracy w Polsce – w związku z ogłoszoną przez rząd dzień wcześniej podwyżką cen – rozpoczęły się strajki i demonstracje. Do największych doszło m.in. w Radomiu. Władze miasta główne uroczystości zaplanowały na sobotę i niedzielę.

Główne obchody rozpoczną się w sobotę przed południem przy budynku Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. W 1976 r. była to siedziba Komitetu Wojewódzkiego PZPR, który podpalili protestujący robotnicy z radomskich fabryk. Przed znajdującą się tam pamiątkową tablicą zaplanowano okolicznościowe przemówienia i składnie kwiatów. W sobotnie przedpołudnie odbędzie się także bieg uliczny „Dumne Warchoły”.

O godz. 13:00 bp radomski Marek Solarczyk odprawi mszę świętą na skrzyżowaniu ulic 25 Czerwca i Żeromskiego, w sąsiedztwie kamienia upamiętniającego robotniczy protest i niedaleko miejsca, w którym rozgrywały się najważniejsze wydarzenia w czerwcu 1976 r. w Radomiu. Na sobotni wieczór zaplanowano plenerowy koncert na Placu Jagiellońskim. Podczas widowiska muzycznego „Radomski Czerwiec Wolności” wystąpią Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów oraz Kult.

Niedziela w Radomiu – Czerwiec ’76

Z kolei w niedzielę odbędzie się Półmaraton Radomskiego Czerwca ’76 i piknik rodzinny „Przystanek PRL” z szeregiem atrakcji, takich jak m.in. wystawa przedmiotów codziennego użytku, jednośladów oraz odzieży, charakterystycznej dla okresu PRL. Będzie też nauka pisania na maszynie, szydełkowania, grania w popularne kiedyś gry: gumę czy kapsle. Każdy uczestnik będzie miał możliwość skosztowania napojów z saturatora oraz waty cukrowej. Na Placu Corazziego pojawi się też czarna Wołga z białymi firankami, którą według legendy rzekomo porywano dzieci.

Na pikniku będzie można także spotkać bohaterów radomskiego Czerwca’76, którzy chętnie podzielą się swoimi wspomnieniami. – Każda rocznica jest dla nas wielkim przeżyciem. Cieszę się, że miasto podtrzymuje wolę organizowania takich dużych obchodów. Ta historia musi być przypominana, bo radomski Czerwiec niewątpliwie wyjął cegiełkę z muru berlińskiego – podkreślał na konferencji zapowiadającej obchody jeden z uczestników protestu i prezes Stowarzyszenie Radomski Czerwiec ’76 Stanisław Kowalski.

Obchody organizują wspólnie: miasto Radom, Stowarzyszenie Radomski Czerwiec ’76 oraz Zarząd Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska.

Czytaj też:

Radomski Czerwiec ’76. Wydarzenia, które przełamały barierę strachu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone