SŁUCHAJ ONLINE
MENU

40 lat od premiery „Daleko od szosy”. „Dzisiaj ludzie mają dokładnie takie same problemy”

fot. Pixabay

– Mentalność każdego narodu zmusza nas do tego, że dzielimy się na klasy. Osoby wychowane w miastach wciąż krzywo patrzą na ludzi przyjeżdżających ze wsi, aby zrobić tutaj karierę. Ten serial właśnie to pokazuje – mówił o „Daleko od szosy” Dawid Muszyński z serwisu naekranie.pl.

„Daleko od szosy” to polski serial telewizyjny w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego. Premierowy odcinek wyemitowany został 11 grudnia 1976 roku. Autorem pomysłu fabuły serialu był Henryk Czarnecki, dla którego inspiracją do stworzenia historii stało się wypracowanie jednego z jego uczniów w szkole.

Serial podejmuje temat migracji ze wsi do miasta i awansu społecznego. Akcja toczy się w latach 60. i na początku lat 70. XX wieku w Polsce. Jak powiedział w „Strefie kultury” Dawid Muszyński, mentalność każdego narodu zmusza nas do tego, że dzielimy się na klasy. – Osoby wychowane w miastach wciąż krzywo patrzą na ludzi przyjeżdżających ze wsi, aby zrobić tutaj karierę. Ten serial właśnie to pokazuje. Przedstawia Leszka, który przychodzi ze wsi do miasta i stara się ułożyć sobie życie – tłumaczył.

„To jest w nas”

Zwrócił również uwagę, iż mimo że od premiery minęło 40 lat, „to dzisiaj ludzie mają dokładnie takie same problemy co główny bohater„. – Widzimy jego drogę na uczelni, gdzie próbuje przebić się przez ludzi, którzy mówią mu, żeby wrócił na wieś, gdzie sam się nie mógł odnaleźć. Dokładnie tak samo mamy dzisiaj. W gimnazjach dzieci biedniejsze są wyśmiewane przez te bogatsze. To jest w nas i trudno się tego pozbyć – zauważył Muszyński.

Gość „Strefy kultury” przyznał, iż w „Daleko od szosy” wszystko pokazane jest dodatkowo przez pryzmat rodziny. – Leszek poznaje Annę, uczucie rośnie, a to spotyka się z dezaprobatą matki ukochanej, która nie wyobraża sobie, jak jej córka z miasta miałaby wiązać się z tym prostym człowiekiem. Wydaje mi się, że w obecnych czasach to też jest dość powszechne – mówił w RDC Dawid Muszyński z serwisu naekranie.pl.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone