SŁUCHAJ ONLINE
MENU

37 proc. Polaków czyta książki. „Ważne są wcześniejsze doświadczenia”

fot. Pixabay

– Pozycja książki zmieniła się w wyniku przemian cywilizacyjnych. Wiele tytułów, które wcześniej były dostępne jedynie w wersji papierowej, w tej chwili przeciekła do internetu – mówiła w „Niedzielnym poranku” dr Zofia Zasacka z Pracowni Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej.

63 proc. uczestników badania przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową nie przeczytało w ciągu roku poprzedzającego badanie ani jednej książki. Ten wskaźnik nie zmienia się od lat. Polskie nieczytanie jest stabilne – to wniosek z raportu przedstawionego w czwartek.

Najwięcej czytają studenci i uczniowie – w tej grupie czytanie książek zadeklarowało 72 proc. badanych. Widać tutaj wyraźny spadek postępujący od 2002 roku, kiedy rozpoczęto regularne badania – wtedy czytało 90 proc. uczniów i studentów. Spośród przedstawicieli kadry zarządzającej i specjalistów czytanie zadeklarowało 56 proc. badanych (w 2002 roku – 97 proc.) Spadek czytelnictwa widać we wszystkich badanych grupach, także wśród tych, którzy tradycyjnie czytali najmniej. W 2002 roku kontakt z książką zadeklarowało 34 proc. rolników, w 2016 r. – 27 proc.

Biblioteka Narodowa prowadzi badania czytelnictwa od 1992 – co dwa lata, a od 2014 – co roku na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ok. 3000 osób powyżej 15 lat.

Nowy styl życia

Jak powiedziała w „Niedzielnym poranku” Zofia Zasacka, pozycja książki zmieniła się w wyniku przemian cywilizacyjnych. – Wiele tytułów, które wcześniej były dostępne jedynie w wersji papierowej, w tej chwili przeciekła do internetu. W związku z tym na nasze pytanie, czy ktoś czytał jakąś książkę, badana osoba odpowiada, że nie, bo te same informacje znalazła w innym miejscu – zauważyła.

Zwróciła uwagę, że czymś innym jest natomiast pytanie o przeczytanie trzech stron tekstu. – Jeżeli ktoś nawet tego nie zrobił, to wskazuje to, iż taka osoba korzysta z internetu w inny sposób, nie czyta bardziej złożonych form. Osób, które nie czytają nawet trzech stron tekstu, jest w Polsce 16 procent. Niepokojący jest również fakt, że duży odsetek badanych stwierdza, iż nie potrzebuje czytać w swojej pracy zawodowej – podkreśliła.

Ciekawość wobec książki

Zasacka wyjaśniła, że w sytuacji, kiedy w domu brakuje wychowania w kierunku czytania książek, to szczególnie istotna staje się szkoła. – Jeśli mieszkanie jest inaczej urządzone, a czas wolny spędza się w inny sposób niż przy książkach, to jeżeli szkoła nie wstawi nogi w tę socjalizację, to sprawa jest przegrana – powiedziała.

Wspomniała również, że młodzi ludzie muszą się nauczyć, że w literaturze mogą znaleźć odpowiedzi na swoje pytania. – Muszą mieć też ciekawość wobec samej książki. Dlatego tak ważne są te wcześniejsze doświadczenia – mówiła w „Niedzielnym poranku” Zofia Zasacka z Pracowni Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone