SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

30 osób z COVID-19 w Szpitalu Południowym tydzień po otwarciu

Szpital Południowy w Warsszawie/fot. PAP/Leszek Szymański

30 chorych na COVID w szpitalu południowym. Tylu pacjentów przybyło do nowej stołecznej placówki od początku jej działania. Została uruchomiona równo tydzień temu. Mają do niej trafiać głównie ci w cięższym stanie i na intensywnej terapii przebywają 3 osoby. Na razie jednak nie można powiedzieć, żeby odciążył on pozostałe miejskie placówki.

Wiele łóżek i respiratorów cały czas jest zajętych – mówi Karolina Gałecka z ratusza. – Na 281 łóżek covidowych mamy zajętych 191, a z 47 respiratorów mamy zajętych 31, 16 wolnych – wymienia.

W sumie z 10 szpitali miejskich 6 przyjmuje pacjentów covidowych. Oprócz nich są jeszcze placówki wojewódzkie oraz rządowe.

Najnowszy ze stołecznych szpitali

Szpital Południowy na Ursynowie to najnowsza lecznica w Warszawie. Pacjentów przyjmuje od 15 lutego. W placówce leczeni są pacjenci chorzy na COVID-19. Szpital ma 40 tys. metrów kwadratowych powierzchni, rozłożonych na moduły. Po zakończeniu pandemii będzie placówką wielooddziałową – z oddziałem ginekologii i położnictwa, chirurgii urazowej, ortopedii, a także chorób wewnętrznych z pododdziałem kardiologicznym. Będzie tam także SOR i laboratorium. Szpital ma własne lądowisko dla helikopterów.

Teraz placówka jest jednym z ośmiu szpitali tymczasowych w województwie mazowieckim, utworzonych w ramach planu zabezpieczenia łóżek „covidowych”. Docelowo może zapewnić 300 łóżek dla chorych na koronawirusa, w tym 80 respiratorowych.

Decyzja o budowie szpitala na Ursynowie zapadła blisko dekadę temu dzięki inicjatywie ówczesnej prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz–Waltz. Budowa szpitala trwała od 2016 r., a jej koszt w zdecydowanej większości pokryło miasto. „Z budżetu Warszawy zainwestowaliśmy blisko 400 mln zł, a na ostatniej prostej uzyskaliśmy 22 mln zł wsparcia od wojewody mazowieckiego” – powiedział podczas otwarcia placówki Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Czytaj też:

Problemy ośrodka w Gostyninie. MZ: szukamy tymczasowych rozwiązań

Radom. Drugi SOR w mieście już działa. „Są też inne zmiany”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone