SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

23. Przegląd Filmów Alpinistycznych w Muzeum Sportu i Turystyki

fot. Pixabay

Filmy poświęcone polskim wyprawom na K2, najnowsze dokumenty kręcone przez młodych twórców oraz spotkania z alpinistami i filmowcami – to atrakcje 23. Przeglądu Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz. Impreza odbędzie się w dniach od szóstego do ósmego maja w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Wiesława Wiśniewska z muzeum mówi, że kolejna edycja przeglądu filmów zbiega się z ważnymi rocznicami zarówno dla Wandy Rutkiewicz jak i dla polskiego alpinizmu. W tym roku mija 40 lat od pierwszej polskiej wyprawy na K2 oraz 30 lat od pierwszego wejścia z Polski i pierwszego światowego kobiecego wejścia na ten szczyt. Obydwa te sukcesy należą do Wandy Rutkiewicz. To jej będzie poświęcona znaczna część festiwalu.

Tegoroczne hasło

W tym roku hasło przeglądu to „Polacy na K2”. Polscy alpiniści mają spore zasługi w zdobywaniu drugiej góry świata. Wśród zaproszonych na przegląd alpinistów będą Przemysław Piasecki, Leszek Cichy, Aleksander Lwow, Janusz Majer, Marcin Wernik, Agnieszka Tyszkiewicz.

Wiesława Wiśniewska podkreśla, że perełką przeglądu będzie mało znany dotąd szerszej publiczności film dokumentalny o Wandzie Rutkiewicz „Z Wandą w Komarnie”. Jego twórcami są Marian Sajnog i Zbigniew Dygdałowicz.

Festiwal istnieje od 1993 roku, czyli od pierwszej rocznicy zaginięcia Wandy Rutkiewicz. Wstęp na festiwalowe wydarzenia jest wolny.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone