SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

GDDKiA podała, gdzie na Mazowszu jest największe natężenie ruchu

fot. GDDKiA Warszawa

Dwieście tysięcy pojazdów na dobę – to największe natężenie ruchu na Mazowszu. Odnotowano je na trasie AK w Warszawie od węzła Prymasa Tysiąclecia do Powązkowskiej. Z kolei najbardziej zatłoczony wjazd do stolicy jest od strony Wrocławia i Krakowa – około 96 tysięcy pojazdów na dobę.

Rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Małgorzata Tarnowska poinformowała, że zakończyły się badania natężenia ruchu na drogach krajowych, które były przeprowadzone w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu i są robione co pięć lat. – Poprzedni miał miejsce w 2015 r. Ostatnie badanie rozpoczęło się w styczniu 2020 i trwało ok. 2 lat. Wydłużyliśmy je z uwagi na pandemię – tłumaczyła Małgorzata Tarnowska.

Ruch samochodów osobowych i ciężarowych z naczepami wzrósł w skali kraju o ponad 20 proc. i aż o ponad 40 proc., jeśli chodzi o ruch pojazdów dostawczych. Może to wynikać m.in. ze zmian zachodzących od 2015 r. w strukturze handlu (w tym wzrostu popularności e-zakupów z powodu z pandemii COVID-19 – zaznaczyła.

Ruch wzrósł

Tarnowska przypomniała, że GDDKiA zarządza w województwie mazowieckim drogami o długości ok. 2 310 kilometrów, z czego autostrad jest prawie 80 kilometrów, a dróg ekspresowych – 384 km. – Badaniem objęte były 324 punkty pomiarowe, z czego 97 punktów umieszczono na autostradach i ekspresówkach, a pozostałe na drogach niższych kategorii – podkreśliła.

Akcja pomiarowa trwała od 2020 roku, ale nie oznacza to, że przez ten czas na każdej drodze były zliczane pojazdy. W każdym punkcie przewidzianych było dziewięć pomiarów dziennych oraz sześć nocnych. Ruch na mazowieckich drogach krajowych, w porównaniu z poprzednim badaniem, wzrósł o ok. 25 proc. Średni ruch to 16 447 pojazdów na dobę – podała Tarnowska.

Gdzie jest najwięcej aut?

Rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA wskazała, że z badania wynika, iż największe natężenie ruchu jest na wjazdach do stolicy od Wrocławia i Krakowa (drogi S7/S8, na odcinku Janki – Salomea) – ok. 96 tys. pojazdów na dobę, od strony Poznania (autostrada A2) – ok. 93 tys. pojazdów na dobę oraz od strony Białegostoku (droga S8) – ok. 80,5 tys. pojazdów na dobę.

W Warszawskim Węźle Drogowym średnie dobowe natężenie ruchu na S2 od w. Konotopa do w. Lubelska wynosi ok. 66 tys. pojazdów a na S8 pomiędzy Markami a Konotopą to ok. 145 tys. pojazdów. W ciągu tego drugiego odcinka wyróżnia się fragment od węzła Prymasa Tysiąclecia do Powązkowskiej, gdzie natężenie zbliża się do 200 tys. pojazdów – przekazała.

Pomiary ruchu zostały wykonane również na nowo oddanej A2 od węzła Lubelska w kierunku Siedlec. Natężenie wynosi ok. 21 tys. pojazdów na dobę. W tym przypadku część kierowców wybrało trasę A2, a niektórzy korzystają z DK92 – dodała.

W przyszłym roku zmiany

Małgorzata Tarnowska poinformowała też, że jesienią 2022 roku udostępnione do ruchu zostaną dwa odcinki S7 od węzła Warszawa Lotnisko do Tarczyna. – Oznacza to, że zmieni się istniejące natężenie ruchu na DK7 (ok. 61 tys. pojazdów na dobę), bo nowa trasa przejmie większość ruchu – oceniła.

W przyszłym roku zmieni się również rozłożenie ruchu na skrzyżowaniu DK2 z DK17 w Zakręcie, a to za sprawą oddania do użytku trzypoziomowego skrzyżowania – wyjawiła rzeczniczka.

Wyniki badania będą teraz szczegółowo analizowane. Zostaną one wykorzystane między innymi do podejmowania decyzji o budowie nowych dróg, oceny potrzeb modernizacji istniejącej sieci dróg krajowych, zarządzania ruchem, analiz ekonomicznych i środowiskowych oraz analiz bezpieczeństwa ruchu drogowego – zapewniła Małgorzata Tarnowska.

Czytaj też:

Jest decyzja GDOŚ ws. budowy S7 między Warszawą a Kiełpinem

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone