SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

16. Półmaraton Warszawski. Rekord imprezy Tanzańczyka i Etiopki

Półmaraton Warszawski/fot. PAP/Marcin Obara

Tanzańczyk Emanuel Giniki Gisamoda zwyciężył w 16. Półmaratonie Warszawskim, rozgrywanym pod nazwą Warszawski Półmaraton Pokoju. Dystans 21 km 97 m pokonał w 1:00.30, ustanawiając rekord imprezy. Wśród kobiet wygrała Etiopka Tiruye Mesfin Aman, która również pobiła rekord – 1:08.55.

W imprezie ze startem pod stadionem Polonii, a metą przy Multimedialnym Parku Fontann, wystartowało ponad 7300 osób.

Dałem z siebie wszystko i jestem zadowolony z wyniku, choć na trasie było dość zimno i wietrznie. To mój pierwszy raz w Polsce – powiedział zwycięzca, który od trzeciego kilometra dyktował tempo na trasie, bez pomocy tzw. zająca.

Dyrektor imprezy Marek Tronina podkreślił, że można mówić o podwójnych rekordach, bo dwóch pierwszych biegaczy i dwie pierwsze kobiety na mecie uzyskali czasy lepsze niż rekordowe wyniki z 2014 roku. Poprzedni najlepszy wynik zawodów wynosił 1:00.48, a ustanowił go Kenijczyk Victor Kipchirchir, natomiast najszybszą kobietą była do niedzieli przez sześć lat była jego rodaczka Poline Wanjiku Njeru – 1:09.06.

Mówiłem, że ten bieg może być rekordowy, ale że aż w podwójnym wymiarze to nie, bo to zdarza się niezwykle rzadko. Na tej trasie można szybko biegać, myślę, że nawet poniżej godziny – podkreślił Tronina.

Polacy na 5. i 10. miejscu

Najszybszy z Polaków – Mariusz Giżyński (WKS Grunwald Poznań) – czasem 1:08.17 zajął 10. miejsce. Najlepsza z Polek Aleksandra Brzezińska (MKL Toruń) uplasowała się na piątej pozycji (1:12.11).

Giżyńskiego do startu zmobilizowała chęć sprawdzenia formy po perypetiach zdrowotnych, ale i aspekt solidarności z Ukrainą, który można wyrazić na sportowo.

Jak dowiedziałem się o zmianie nazwy, to od razu się zapisałem. Wiedziałem, że warto w ten sposób pokazywać jedność z Ukraińcami, szczególnie, że w gronie biegaczy mamy sporo znajomych z Ukrainy, z którymi jesteśmy w stałym kontakcie – zaznaczył.

Wielokrotny medalista mistrzostw Polski nie krył na mecie radości – zarówno z wyniku, jak i atmosfery oraz pogody.

Mogłem pobiec ciut szybciej, ale jeszcze miesiąc temu dzisiejszy wynik brałbym w ciemno. Temperatura i słoneczko – super. Trochę wiało, ostatnie kilometry biegło się pod wiatr, także to już była walka, ale punkty muzyczne i wsparcie od kibiców pomagało – relacjonował.

Impreza był pierwszą z wielkich stołecznych biegów, rozgrywanych już bez obostrzeń pandemicznych, które w ostatnich dwóch edycjach obejmowały m.in. start w grupach.

Ciarki przeszły po plecach, gdy znów mogliśmy w tłumie biegaczy na starcie usłyszeć „Sen o Warszawie” – wspomniał Giżyński.

Pomoc dla Ukrainy

Fundacja „Maraton Warszawski” przekazywała część dochodu Polskiej Akcji Humanitarnej. Zaplanowano także zbiórkę finansową na pomoc trzem ukraińskim szpitalom oraz zbiórkę darów dla osieroconych dzieci z Ukrainy, które znajdują się obecnie w mazowieckim Centrum Konferencyjnym Ossa. W akcji „Biegam dobrze” zawodnicy zebrali na cele dobroczynne ok. 423 tys. zł.

Po finiszu biegu głównego, o godz. 13.00 wystartuje New Balance Bieg na Piątkę, czyli rywalizacja około 2200 osób na 5 km.

Kolejnym wielkim stołecznym biegiem na tym dystansie będzie 7. Nocny adidas Półmaraton Praski, który zaplanowano na 3 września. Impreza, rozrywana na prawym brzegu Wisły, wraca po dwóch latach przerwy. 44. Maraton Warszawski odbędzie się 25 września.

Wyniki 16. Półmaratonu Warszawskiego:

mężczyźni

1. Emanuel Giniki Gisamoda (Tanzania) 1:00.30
2. Abel Chabet (Uganda) 1:00.40
3. Josphat Kipchirchir Too (Kenia) 1:01.46
4. Edwin Kibet (Kenia) 1:01.52
5. Bekele Shiferaw Agunafr (Etiopia) 1:02.31

10. Mariusz Giżyński (Polska) 1:08.17

kobiety

1. Tiruye Mesfin Aman (Etiopia) 1:08.55
2. Likina Amebaw (Etiopia) 1:09.01
3. Veronicah Njeri Maina (Kenia) 1:09.49
4. Addisalem Belay Tegegn (Etiopia) 1:10.28
5. Aleksandra Brzezińska (MKL Toruń) 1:12.11

Czytaj też:

Kolejny punkt dla uchodźców z Ukrainy przy Dworcu Wschodnim

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone