SŁUCHAJ ONLINE
MENU

16 lat BUW-u. „Więcej książek, niż mieszkańców Warszawy”

fot. Krzul/ Wikimedia Commons

Biblioteka Uniwersytecka sprowadziła się na Powiśle 16 lat temu. Tegoroczne urodziny BUW będą połączone z obchodami 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce.

W ramach cyklu TuBuwam. Tu czytam. na scenie zaaranżowanej w holu głównym aktorzy scen warszawskich odegrają lub odczytają fragmenty sztuk teatralnych i teksty, m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Williama Szekspira, Witolda Gombrowicza, Aleksandra Fredry, Antoniego Czechowa – wylicza Agnieszka Kościelniak-Osiak oddział promocji, wystaw i współpracy BUW.

W prezentacjach weźmie udział w sumie kilkudziesięciu aktorów. Maraton teatralny zacznie się o godz. 12 i potrwa do 18.

2 tys. osób dziennie

Przez lata BUW stał się bardzo popularny wśród czytelników. – Tylko w ubiegłym roku było kilkaset tysięcy wejść – zdradza Dorota Bocian.

W sumie zarejestrowanych jest około 150 tys. osób.  A jest  z czego korzystać, bo – jak dodaje – w bibliotece jest więcej książek, niż mieszkańców w Warszawie. Informatorzy dziedzinowi doradzają czytelnikom korzystającym z zasobów wolnego dostępu biblioteki. Dorota Bocian odpowiada na pytania z zakresu prawa i nauk politycznych. W ubiegłym roku udzieliła blisko cztery tys. odpowiedzi. Czasem jednak musiała radzić sobie z nietypowymi pytaniami.

Oprócz prawdziwego, studenckiego mola, w bibliotece nie spotkamy żadnego innego – dodaje Bocian.

BUW to nie tylko książki. – W Bibliotece Uniwersyteckiej są także bogate zbiory rycin – wyjaśnia Małgorzata Biłozór-Salwa, która pracuje w gabinecie rycin i jest kuratorem rysunku artystycznego. – Do najcenniejszych należy zespół rycin Rembrandta – wyjaśnia Biłozór-Salwa. – Z pewnością też bardzo duży zespół oryginałów i kopii prac Dürera – dodaje.

Odwiedzający BUW większości z nich nie zobaczą.

Część zbiorów jest udostępniana zwiedzającym  w czasie Nocy Muzeów lub Festiwalu Nauki.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone