SŁUCHAJ ONLINE
MENU

14-latkowie z Wilanowa oszukali seniorów metodą „na policjanta”

fot. mazowiecka.policja.gov.pl

Policjanci z warszawskiego Wilanowa zatrzymali dwóch 14-latków podejrzanych o udział w oszustwach metodą „na policjanta” – powiedział rzecznik mokotowskiej policji podkomisarz Robert Koniuszy. Dodał, że nastolatkowie wyłudzili od jednego pokrzywdzonego 23 tys. złotych.

Podkomisarz Robert Koniuszy poinformował, że kryminalni z warszawskiego Wilanowa mieli informację o tym, że 14-latkowie mają na koncie kilka przestępstw, których dopuścili się także na warszawskim Żoliborzu. – Do pracy przy oszustwach „na policjanta” miał ich pozyskać pełnoletni kolega, który został już wcześniej zatrzymany przez żoliborskich funkcjonariuszy, a następnie tymczasowo aresztowany przez sąd – tłumaczył policjant.

Policjanci ustalili, że do tego rodzaju procederu celowo werbowani są nieletni, ponieważ w mniemaniu przestępców trudniących się oszustwami „na policjanta”, nieletni podlegają innej odpowiedzialności za tego rodzaju przestępstwa niż dorośli – wyjaśnił Koniuszy.

Nieletni o wyglądzie dorosłych

Wskazał, że zaangażowani do odbierania pieniędzy lub kart bankomatowych od pokrzywdzonych swoim wyglądem muszą jednak sprawiać wrażenie, że są dorośli. – W tym przypadku obaj zatrzymani przez policjantów nieletni mieli ponad 186 cm wzrostu – podał.

Kiedy nastolatkowie przychodzili do mieszkań pokrzywdzonych, ci byli tak przestraszeni zaistniałą sytuacją, że nawet nie zapytali o legitymacje służbowe ani w żaden inny sposób nie zweryfikowali, czy młodzi mężczyźni, którym dają w ręce karty bankomatowe, to funkcjonariusze CBŚP – przekazał Koniuszy.

Zaznaczył, że w taki sposób 14-latkowie otrzymali od pokrzywdzonych dwie karty płatnicze. – Łącznie przeprowadzili nimi sześć transakcji, wybierając z kont osobistych 23 tys. zł. Pieniądze zostawili w miejscu wyznaczonym przez osobę kierującą oszustwami – powiedział.

Dodał, że obaj 14-latkowie kilka dni temu zostali zatrzymani i trafili do policyjnej izby dziecka. Po przesłuchaniu w mokotowskim wydziale do spraw nieletnich i patologii policjanci skierowali sprawę do sądu rodzinnego i nieletnich, który zadecyduje o ich dalszym losie.

W przypadku dorosłych tego rodzaju przestępstwo zagrożone jest karą do 8 lat więzienia. Nieletni natomiast mogą trafić do zakładu poprawczego – tłumaczył policjant.

Czytaj też:

Oszukiwali seniorów metodą „na policjanta”. Wyłudzili ok. 370 tys. zł

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone