SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Trwają 14. Jazzowe Spotkania Filmowe w Warszawie

fot. Pexels

Skrzypek jazzowy Adam Bałdych oraz formacja Marcin Wasilewski Trio wystąpią podczas 14. Jazzowych Spotkań Filmowych – 10 i 11 marca – których gościem będzie Feliks Falk.

– Nasz cykl Jazzowe Spotkania Filmowe poświęcony jest prezentacji najważniejszych obrazów Polskiej Szkoły Filmowej i jej twórców. W tym roku kontynuujemy pokazy skupione wokół Kina Moralnego Niepokoju, uznawanego za niezwykle istotne zjawisko nie tylko w polskiej kinematografii lat 1976-1981, ale w całej historii powojennego naszego kina – powiedziała PAP Iwona Strzelczyk-Wojciechowska, która wraz z Krzysztofem Wojciechowskim organizuje to wydarzenie.

10 marca odbędzie się koncert Adam Bałdych Imaginary Quartet. Liderem zespołu jest Adam Bałdych, wirtuoz skrzypiec i kompozytor.

Bałdych w wieku 16 lat został okrzyknięty „cudownym dzieckiem”. Europejskim debiutem, który otworzył przed nim najważniejsze sceny kontynentu, była nagrana dla słynnej wytwórni Act Music płyta „Imaginary Room” z udziałem europejskiej czołówki muzyków jazzowych (Lars Danielsson, Jacob Karlzon, Verneri Pohjola, Morten Lund, Marius Neset). Płyta stała się bestsellerem. Muzyk zapraszany bywa na największe festiwale jazzowe Europy, jak Montreux Jazz Festival czy London Jazz Festival. Jego ostatni album „Brothers” nagrany wraz z Helge Lien Trio i Tore Brunborgiem dla tej samej wytwórni stał się również wydarzeniem. Jest laureatem wielu nagród.

Gość specjalny

Specjalnym gościem JSF będzie Feliks Falk, reżyser filmu „Wodzirej” z 1978 r., którego projekcja odbędzie się tego wieczoru. „Wodzirej” to jeden z najważniejszych filmów „kina moralnego niepokoju”. Jerzy Stuhr stworzył w nim jedną z wielkich kreacji aktorskich. Film otrzymał nominację do Złotych Lwów na FPFF w Gdańsku, a Jerzy Stuhr nagrodę główną na festiwalu w Chicago.

Feliks Falk jest reżyserem filmowym i teatralnym, autorem scenariuszy filmowych, sztuk scenicznych, telewizyjnych. Jest absolwentem warszawskiej ASP oraz PWSFiT w Łodzi. Zdobywa za swoją twórczość wiele nagród, m.in.: za film „Bohater roku” na FPFF w Gdyni; za film „Komornik”, uhonorowany został Orłem, Polską Nagrodą Filmową oraz nagrodą jury ekumenicznego na MFF w Berlinie; „Joannę”, doceniono na FPFF w Gdyni. Feliks Falk wchodził w skład grupy scenarzystów, którzy współpracowali przy powstawaniu scenariusza filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy.

11 marca

W drugim dniu JSF (11 marca) zagra Marcin Wasilewski Trio, które tworzą – obok lidera Marcina Wasilewskiego – kontrabasista Sławomir Kurkiewicz i grający na perkusji Michał Miśkiewicz. Muzycy Tria to jedyni – obok Tomasza Stańki i Macieja Obary – polscy artyści w katalogu prestiżowej wytwórni ECM Records. Zespół aktywnie koncertuje na międzynarodowych festiwalach w Europie i na świecie.

Tego niedzielnego wieczoru gościem JSF będzie Janusz Wróblewski, krytyk filmowy, publicysta „Polityki”, który przedstawi publiczności film Krzysztofa Kieślowskiego „Przypadek” – obraz z 1981 roku, z wybitną kreacją aktorską Bogusława Lindy. Film uhonorowany był wieloma nagrodami, wśród których były: Brązowe Lwy Gdańskie – najlepsza główna rola męska dla Bogusławy Lindy, Srebrne Lwy Gdańskie – najlepszy scenariusz dla Krzysztof Kieślowskiego, nominacja do Złotych Lwów FPFF w Gdyni itd.

W ramach JSF publiczność będzie uczestniczyć w finisażu wystawy fotografii Marka Karewicza „Krzysztof Komeda w obiektywie”.

14. Jazzowe Spotkania Filmowe 2018, zorganizowane przez Fundację Jazz Art, odbywać się będą w warszawskim Domu Kultury Kadr przy ul. Przemysława Gintrowskiego 32, od godz. 18.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone