SŁUCHAJ ONLINE
MENU

11 lat od śmierci ks. L. Kantorskiego. Posłuchaj wyjątkowych reportaży

Ks. Leon Kantorski/fot. Henryk Bazydło

11 lat temu, 26 lipca 2010 roku, zmarł ksiądz Leon Kantorski – duszpasterz młodzieży, publicysta, wieloletni proboszcz parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej. Był prekursorem wprowadzenia do liturgii muzyki rockowej. W okresie PRL aktywnie wspierał opozycję, organizował protesty przeciwko polityce władz. Za swoją działalność był represjonowany przez służby bezpieczeństwa PRL.

W styczniu 1968 roku, cztery lata po objęciu parafii w Podkowie Leśnej, zorganizował mszę beatową – pierwsze takie wydarzenie w kościele w Polsce. Oprawę rockową do liturgii skomponowała Katarzyna Gaertner, a jej wykonawcami byli muzycy zespołu Czerwono-Czarni. Podczas kolejnych mszy w Podkowie utwory wykonywał miejscowy zespół Trapiści.

Msze beatowe

Msze beatowe przyciągały do Podkowy Leśnej tysiące młodych ludzi z całej Polski. Zyskały też wielką sympatię ówczesnego metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły. Jednocześnie muzyka rockowa w kościele wzbudzała sprzeciw niektórych wiernych i sporą nieufność wielu hierarchów. Władze PRL zgodziły się na wydanie i sfinansowanie płyty „Pan przyjacielem moim”, która ukazała się jeszcze w 1968 roku i szybko zyskała popularność.

Opozycjonista

W 1980 roku ksiądz Leon Kantorski, na prośbę działaczy KOR, zorganizował na terenie parafii protest głodowy przeciwko przetrzymywaniu w więzieniach działaczy opozycyjnych. Po kilku dniach na wolność wypuszczono publicystę i wydawcę Mirosława Chojeckiego. W latach 80. w parafii Świętego Krzysztofa odbyło się jeszcze kilka takich protestów. Ksiądz Kantorski wspierał także inne działania opozycji – na terenie Podkowy Leśnej działało wiele nielegalnych drukarni i wydawnictw. W czasie stanu wojennego był internowany. Po wizycie w Katyniu, w 1989 roku, zainicjował budowę pierwszego w Polsce pomnika katyńskiego. Monument „Kalwaria Polska” stanął w ogrodzie przykościelnym, powstał według projektu Jerzego Kaliny. Stanowi zbiór 14 głazów, nad którymi stoi kamienny krzyż z napisem „Katyń 1940”.

Leon Kantorski urodził się 31 marca 1918 roku w Domaradzicach w Wielkopolsce. Przed wojną wstąpił do seminarium w Gnieźnie, jednak rozpoczęcie walk przerwało jego edukację. W czasie okupacji pracował jako robotnik w Poznaniu, w 1943 roku wyemigrował do Francji. W Paryżu wstąpił do seminarium duchownego przy Instytucie Katolickim Des Carmes, a w 1947 przyjął święcenia kapłańskie. W tym samym roku wrócił do Polski, gdzie zajął się pracą duszpasterską, początkowo w Wielkopolsce, a od 1950 roku – w Warszawie. Ksiądz Leon Kantorski wśród parafian w Podkowie Leśnej, którą kierował ponad 30 lat, znany był z nowatorskich pomysłów. Wprowadził na przykład „auto sacrum” – zwyczaj święcenia nowych aut, których właściciele przy tej okazji otrzymywali wizerunek Świętego Krzysztofa. Msze dla automobilistów w dniu ich patrona Świętego Krzysztofa przyjęły się w całej Polsce. Dzięki zaangażowaniu księdza Leona na plebanii w Podkowie Leśnej intensywnie rozwijał się ruch oazowy. Duszpasterz przyjaźnił się z papieżem Janem Pawłem II, którego poznał jeszcze w czasach, gdy wprowadzał muzykę rockową do obrzędowości kościelnej. Później odwiedzał Ojca Świętego podczas audiencji w Watykanie, organizował też pielgrzymki do Rzymu. Zmarł 26 lipca 2010 roku w Grodzisku Mazowieckim.

Posłuchaj cyklu wyjątkowych reportaży przybliżających postać ks. Leona Kantorskiego TUTAJ.

Posłuchaj:

Religie: o książce „Brat Lew” poświęconej postaci ks. Leona Kantorskiego

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone