SŁUCHAJ ONLINE
MENU

100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Piknik historyczny na Woli

Piknik historyczno-edukacyjny na Woli/ fot. PAP/Paweł Supernak

Od środy do piątku na Woli odbywa się piknik edukacyjno-historyczny w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Odwiedzający mogą się spodziewać m.in.: gry miejskiej oraz pokazów broni, pojazdów i mundurów używanych przez Wojsko Polskie w 1920 r.

Jak przekazał urząd dzielnicy Wola, warszawiacy wśród atrakcji mogą spodziewać się również replik pojazdów używanych przez Wojsko Polskie podczas bitwy. Obok urzędu zaparkują: pancerny Jeffery Poplavko „Wnuk”, TFC inżyniera Tańskiego czy ciężarówka WHITE – do której kabiny będzie można wejść i poczuć się jak jej kierowca.

W programie gra miejska

Równolegle do wystawy militariów odbywać się będą warsztaty w formie gry miejskiej „Zostań ochotnikiem 1920 r.”. Przy wejściu na piknik ustawiony zostanie punkt meldunkowy, w którym wydawane będą karty mobilizacyjne Armii gen. Hallera. Z taką kartą uczestnik zabawy będzie mógł m.in.: spróbować prac ręcznych produkując kotyliony na działających maszynach z 1918 r. Dowie się też dzięki replice konnego wozu jednoosiowego jak na początku XX w. wyglądała radiołączność. W polowym szpitalu, będzie można wziąć udział w zajęciach z pierwszej pomocy i usztywniania kończyn. Bedzie organizowana także musztra i ćwiczenia sprawnościowe dostosowane do wieku uczestników. Bedzie odbywał się także quiz wiedzy z zakresu wojskowości i „egzamin na Komendanta Punktu Werbunkowego”.

Piknik rozpoczął się w środę o godz. 10 i będzie trwał tego dnia do godz. 20. Tak samo w czwartek. W piątek z kolei impreza potrwa krócej – od godz. 9 do 14 – zakończy go „Wymarsz ochotników na Bitwę Warszawską”. Na sygnał z broni palnej rekonstruktorzy wymaszerują z pikniku, przez al. „Solidarności” do skrzyżowania z ul. Żelazną, gdzie zawrócą w kierunku skrzyżowania z al. Jana Pawła II. Stamtąd wrócą na piknik, by zakończyć imprezę. Ze względu na ograniczenia związane z Covid-19 maszerować będą jedynie rekonstruktorzy, a mieszkańcy będą mogli obserwować pochód z chodników.

Impreza w reżimie sanitarnym

W wydarzeniu będą mogły uczestniczyć jedynie osoby z zasłoniętymi ustami i nosami, które przy wejściu na teren imprezy zdezynfekowały ręce. Podczas pikniku będzie należało przestrzegać zasad dystansu społecznego.

W dniach 13-15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Określana mianem „cudu nad Wisłą”, skończyła się zwycięstwem Wojska Polskiego nad Armią Czerwoną. Straty zadane Sowietom nie są znane. Przyjmuje się, że ok. 25 tys. żołnierzy Armii Czerwonej poległo lub było ciężko rannych, 60 tys. trafiło do polskiej niewoli, a 45 tys. zostało internowanych przez Niemców. Bitwa Warszawska została uznana za 18. przełomową bitwę w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zatrzymała marsz rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią.

Czytaj też: Prezydent L. Kaczyński upamiętniony na znaczku pocztowym w Gruzji

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone