SŁUCHAJ ONLINE
MENU

100-letnia firma organmistrzowska i pracownia gorseciarska. Mapa Rzemieślników Pragi Południe

fot. S. Gardawski

Blisko sto pracowni znalazło się na opublikowanej w czwartek Mapie Rzemieślników Pragi-Południe. – Znaleźć można na niej między innymi fabrykę bombek, pracownię gorseciarską, firmę organmistrzowską ze 100-letnią tradycją i pracownię abażurów – mówili w „Polak potrafi” Anna Jarzębska i Stefan Gardawski z Miasto Jest Nasze.

Mapa, wydana we współpracy z Muzeum Warszawskiej Pragi, dostępna jest w trzech  formatach: kieszonkowym, plakatowym  i  internetowym. To już druga wspólna realizacja, po ubiegłorocznej mapie „Do rzemieślnika na Pragę” z adresami wytwórców z Pragi. Jak tłumaczyli w RDC Anna Jarzębska i Stefan Gardawski, jest to sposób promocji lokalnego rzemiosła, a jednocześnie praktyczna ściągawka dla mieszkańców. Razem z adresami z Żoliborza, od którego zaczął się cały projekt, internetowa mapa   “Warszawscy Rzemieślnicy” zawiera już ponad 200 punktów.

Jarzębska wspomniała, że z ciekawszych miejsc, jakie znajdziemy na mapie Kamionka, Saskiej Kępy, Grochowa i Gocławia, warto wymienić między innymi fabrykę bombek, pracownię gorseciarską, firmę organmistrzowską ze 100-letnią tradycją i pracownię abażurów. – Znalazły się na niej również miejsca prowadzone przez młodych zapaleńców, pokazujące, że rzemiosło może być atrakcyjne także dziś. Przykładem tego są pracownie działające na pofabrycznym terenie przy ul. Podskarbińskiej 30/32 – mówiła.

Problemy rzemieślników

Dodała, że warszawscy rzemieślnicy mierzyć się muszą z wieloma problemami, a najpoważniejszym wydaje się kwestia wynajmu lokali. – Choćby przy ulicy Podskarbińskiej lokale są wynajmowane na trzy miesiące, co jest wielkim problemem – zauważyła Jarzębska.

Rzemieślnicy inwestują, bo muszą. Nie ma jednak alternatywy dla tego miejsca. Są tam bowiem wysokie, wzmacniane stropy, dobra wentylacja i naświetlenie. Wiadomo, że budynki pofabryczne dzisiaj się wyburza. To jedno z ostatnich takich miejsc w Warszawie – przyznał w „Polak potrafi” Stefan Gardawski z Miasto Jest Nasze.

Czytaj też:

Mapa Rzemieślników z Pragi-Południe opublikowana

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone