SŁUCHAJ ONLINE
MENU

100-lecie niepodległości Polski motywem X Jarmarku Tumskiego

zdj. Maciek 86/wikipedia CC BY-SA 3.0

100-lecie niepodległości Polski będzie głównym motywem tegorocznego kolekcjonerskiego X Jarmarku Tumskiego w Płocku, który zaplanowano od 1 do 3 czerwca. Wydany zostanie m.in. pamiątkowy numizmat z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na imprezie, organizowanej przez Urząd Miasta Płocka, spodziewanych jest w tym roku ok. 500 wystawców, w tym ok. 70 kolekcjonerów z całej Polski. – To jubileuszowa, dziesiąta już edycja Jarmarku Tumskiego, jednocześnie przypadająca w wyjątkowym roku, obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Stąd w programie jarmarku, który jest jeszcze cały czas przygotowywany, pojawi się szereg szczególnych wydarzeń nawiązujących do tej rocznicy – podkreślił w trakcie wtorkowej konferencji prasowej prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Jak zapowiedział Bohdan Kowalczyk, historyk, prezes Łódzkiego Klubu Kolekcjonerów, a zarazem ambasador płockiego Jarmarku Tumskiego, z okazji jubileuszu 100-lecia niepodległości Polski wydany zostanie, w limitowanej serii 200 egzemplarzy, okolicznościowy numizmat – wybita w miedzi, platerowana srebrem moneta z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego na awersie, a na rewersie z napisem wspominającym o historycznej rocznicy i datami: 1918-2018.

– Przyjęliśmy, że na awersie tej pamiątkowej monety pojawi się popiersie Józefa Piłsudskiego, według projektu Kazimierza Stanisława Ostrowskiego z 1934 r., który powstał w odpowiedzi na ówczesny konkurs i funkcjonował na monetach do 1939 r. Numizmat zostanie przygotowany w specjalny sposób. Będzie to moneta bita lustrzanym stemplem, matowanym w rysunku. Dla tych, którym nie jest obca historia naszego kraju, nie jest obcy patriotyzm, będzie to niezwykła, piękna pamiątka, także rarytas kolekcjonerski – powiedział Kowalczyk. Jak dodał, moneta zostanie zaprezentowana już w maju na wernisażu wystawy w Muzeum Mazowieckim w Płocku, która potrwa do zakończenia Jarmarku Tumskiego, a poświęcona będzie wydarzeniom i postaciom związanym z odzyskaniem przez Polskę niepodległości oraz dziejom II RP. Na ekspozycji „Świadkowie tamtych lat” znajdą się m.in. archiwalne dokumenty i fotografie.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone