SŁUCHAJ ONLINE
MENU

1 sierpnia w godzinę „W” zawyją syreny na terenie całego Mazowsza

fot. PAP/Leszek Szymański

Dziś, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie Mazowsza nastąpi włączenie syren alarmowych – poinformował zespół prasowy wojewody mazowieckiego.

Jak zaznaczono w komunikacie, „w ten sposób mieszkańcy będą mogli oddać hołd i uczcić pamięć poległych i zamordowanych w czasie Powstania Warszawskiego”.

Syreny alarmowe zostaną włączone 1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17:00. Przez jedną minutę będą nadawały ciągły sygnał dźwiękowy. „Włączenie syren powierzono starostom i prezydentom miast na prawach powiatu z terenu województwa mazowieckiego” – przekazano w komunikacie. Uruchomienie syren będzie przeprowadzone w trybie treningowym.

Powstanie Warszawskie

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia i trwało 63 dni. Zakończyło się 3 października 1944 roku kapitulacją powstańców. Była to największa akcja zbrojna Armii Krajowej przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim.

W czasie Powstania Warszawskiego poległo ok. 16 tysięcy powstańców spośród 45 tysięcy żołnierzy walczących w szczytowym momencie walk. Dodatkowe 20 tysięcy odniosło rany. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Czytaj też:

Powstańcy apelują o pamięć w rocznicę wybuchu PW

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone