SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Koncert „Świat w obłokach” na antenie Radia dla Ciebie

fot. Pixabay

Już w czwartek 8 marca o godz. 20.00 na antenie Radia dla Ciebie odbędzie się transmisja koncertu „Świat w obłokach” Marzec’68 organizowanego przez Teatr Hybrydy Uniwersytet Warszawski.

W marcu 2018 r. przypada 50. rocznica wystąpień studenckich 1968 roku na Uniwersytecie Warszawskim, które zapoczątkowały masowe protesty studentów i intelektualistów w całej Polsce przeciw polityce kulturalnej ówczesnej władzy, w obronie kultury i swobód obywatelskich. Aby upamiętnić te wydarzenia, aktorzy Teatru Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie przygotowali wyjątkowy projekt muzyczny.

Koncert „Świat w obłokach” odbędzie się 8 marca o godz. 20.00 w Auli Starej Biblioteki Uniwersyteckiej, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, historycznym miejscu, będącym bezpośrednim świadkiem marcowych wydarzeń.

Źródłem koncertu „Świat w obłokach” będzie poezja pokolenia Marca ’68, przedstawicieli Nowej Fali, twórców niepokornych, zakazanych, skazanych w PRL na zapomnienie, dla których protesty i ich konsekwencje stały się przełomem pokoleniowym, artystycznym i mentalnym: Krynicki, Moczulski i Teatr Stu, Lipska, Kelus, Kabaret Salon Niezależnych. Scenariusz koncertu wypełnią także utwory nawiązujące tematycznie do tamtych wydarzeń (Kaczmarski, Osiecka, Młynarski), odzwierciedlające klimat końca lat 60. (Piwnica pod Baranami, Niemen), a także twórczość studencka powstająca anonimowo i jako bezpośrednia reakcja na toczące się wydarzenia oraz odniesienia do „Dziadów” A. Mickiewicza, poematu, który stał się iskrą zapalną wydarzeń marcowych. Drugim źródłem koncertu będzie wykonywana na żywo muzyka uznanych kompozytorów w wyjątkowych aranżacjach oraz autorskie kompozycje Teatru Hybrydy specjalnie przygotowane na potrzeby projektu. Muzyka wypełni służebną rolę wobec najważniejszego w koncercie słowa, wprowadzi w trudny, metaforyczny świat poezji, pozwoli go zrozumieć, ale i wieloznacznie zinterpretować. Artystycznej wizji spektaklu będą towarzyszyły archiwalne, często unikatowe materiały audiowizualne udostępnione m.in. przez TVP, Polskie Radio, PAP, IPN, żywy dokument tamtego okresu, świadectwo propagandy i nowomowy PRL.

Scenariusz i reżyseria: Maciej Dzięciołowski
Kierownictwo muzyczne i aranżacje: Urszula Borkowska
Przygotowanie wokalne: Anna Grabowska
Ruch sceniczny: Aleksandra Osowicz
Materiały archiwalne i audiowizualne: Maciej Dzięciołowski
Reżyseria światła: Monika Krześniak
Kierownictwo techniczne, realizacja nagłośnienia i oświetlenia: Sylwester Kosowski i PS Light
Przygotowanie i realizacja multimedialna: Tomasz Bajko, Piotr Czarnacki, Jakub Nowakowski
Kostiumy: Studio Retro Ars
Makijaże i charakteryzacja: Beauty Art

Obsada: Mikołaj Bańdo, Kinga Błażejewicz, Weronika Bochat, Maciej Cymorek, Martyna Dudek, Agata Gontarczyk, Patrycja Grzywińska, Karolina Gwóźdź, Michał Juraszek, Jakub Szyperski, Dominika Świątek, Marceli Żyłka

Zespół instrumentalny:
Urszula Borkowska – instrumenty klawiszowe
Marcin Świderski – instrumenty dęte
Maciej Dobrzański – kontrabas, gitara basowa
Marcin Słomiński – perkusja
Grzegorz Lalek – I skrzypce
Marta Orzęcka – II skrzypce
Agnieszka Jarzęcka – altówka
Marek Karwowski – wiolonczela

Zapraszamy do słuchania na 101FM oraz na www.rdc.pl/rdcplayer

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone