SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ignacy Jan Paderewski na antenie Radia dla Ciebie

Pomnik Ignacego Jana Paderewskiego w parku Ujazdowskim w Warszawie, fot. Marek i Ewa Wojciechowscy/CC BY-SA 3.0

Radio dla Ciebie zaprasza na transmisję niezwykłego wydarzenia pt. „Dał Nam Niepodległą – Ignacy Jan Paderewski”. Słuchowisko Marka Drewnowskiego przedstawiające życie i twórczość artysty odbędzie się we wtorek 28 listopada o godz. 18.00 w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie. Na scenie wystąpią m.in.: Prezes Radia dla Ciebie Tadeusz Deszkiewicz, Adam Kruszewski, Ewa Iżykowska oraz Robert Łuchniak.

Ignacy Jan Paderewski – wielki człowiek sztuki oraz mąż stanu, któremu możemy zawdzięczać niepodległość Polski. Ten uznany na świecie pianista, kompozytor, premier i minister spraw zagranicznych II RP stanowi żywy przykład na to, jak wiele może osiągnąć człowiek o skromnym pochodzeniu, ale o wyjątkowych talentach. Był na przemian archetypowym XIX-wiecznym artystą-romantykiem i XX-wiecznym rzutkim self-made-manem.

POSŁUCHAJ O PRZYGOTOWANIACH DO SŁUCHOWISKA

Bez wytchnienia przemierzał glob w pogoni za sławą, pieniędzmi, uznaniem i potężnymi sprzymierzeńcami, aby następnie wykorzystać to wszystko dla spraw, o które się troszczył – polskiej niepodległości, muzyki oraz filantropii. Ignacy Jan Paderewski zmarł 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku, jednak dopiero 50 lat później jego prochy sprowadzono do Polski i pochowano w krypcie archikatedry św. Jana w Warszawie.

Słuchowisko napisał na podstawie swojego scenariusza filmowego wybitny pianista Marek Drewnowski.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone