SŁUCHAJ ONLINE
MENU

XVII Podlaskie Święto Chleba. „Przekaz tradycji i obrzędów”

Na terenie Muzeum od 1989 roku odbywały się dożynki w skansenie, które w roku 2001 zostały przekształcone w Podlaskie Święto Chleba, które każdego roku odbywa się w niedzielę około 15 sierpnia. Patronat nad imprezą sprawują Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Podlaski i Marszałek Województwa Podlaskiego.

Podczas imprezy można zobaczyć tradycyjny wypiek chleba w polowym piecu chlebowym, dawne zwyczaje żniwne, święcenie zwierząt z okazji uroczystości na Św. Rocha, a także paradę zabytkowych ciągników, które są głównymi atrakcjami Podlaskiego Święta Chleba. To jedna z największych imprez organizowana co roku w Ciechanowieckim Muzeum. Przyciąga co roku ponad dwadzieścia tysięcy turystów, którzy przez cały dzień mogą kupić wypieki kilkudziesięciu piekarni z całej Polski i z zagranicy, mnóstwo pamiątek na ponad 120 straganach twórców ludowych i handlarzy rękodziełem, skosztować wszelakiego jadła regionalnego oraz uczestniczyć w atrakcyjnych pokazach tradycji ludowej. Muzeum tego dnia przybiera formę niezwykłej areny widowiskowej.

Celem imprezy jest zachowanie i przekaz tradycji żniwnych oraz obrzędów jej towarzyszących, a także wzmocnienie poczucia tożsamości regionalnej i ochrona dziedzictwa kultury ludowej. Udostępnione wybrane ekspozycje muzealne oraz pokazy wzmacniają merytoryczną wartość imprezy. Interaktywny charakter Święta Chleba zachęca do udziału całe rodziny. Widzowie mogą aktywnie uczestniczyć w koszeniu zboża, ustawianiu snopków, młócić zboże cepami, wykonywać równianki.

Od rana przybyłym do Muzeum gościom czas umilają występy kapel ludowych i zespołów folklorystycznych, a na zakończenie w amfiteatrze odbywa się koncert Gwiazdy Wieczoru. W tym roku wystąpią Klenczon Projekt, Małgorzata Ostrowska i Poparzeni Kawą Trzy. Szczegółowy program XVII Podlaskiego Święta Chleba niebawem na stronie internetowej organizatora.

Patronat Honorowy nad imprezą sprawują:
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Marszałek Województwa Podlaskiego
Wojewoda Podlaski

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone