SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata 2017 – „Nurty-Wiry-Wisła”

Pixabay

W Poniedziałek Wielkanocny ruszył ósmy już, wiosenny festiwal Wszystkie Mazurki Świata – tygodniowe święto muzyki tradycyjnej z różnych regionów Polski. W wielu miejscach Warszawy będzie można do woli słuchać, tańczyć, grać i śpiewać, praktykować muzykanckie rzemiosło pod okiem wiejskich mistrzów, podpatrywać jak powstają tradycyjne instrumenty. Nie zabraknie też muzyki gości z zagranicy.

Główny koncert tegorocznej edycji festiwalu nosi tytuł „Muzyka Wisły”. Zgromadzi wykonawców z regionów leżących wzdłuż rzeki, od Beskidu Śląskiego aż po Kujawy. Zabrzmią melodie pasterskie od strony górskich źródeł i powolne kujawiaki od Torunia, powiślaki i zawiślaki ze środkowego biegu, tańce flisaków i piosenki warszawskich przedmieść. Krzysztof Trebunia-Tutka, Wałasi, kapela Niwińskich, Heniek Małolepszy i inni wykonawcy będą wędrować z prądem i pod prąd, reaktywując „muzykę Wisły”.  (Centralna Biblioteka Rolnicza, piątek, 22 kwietnia).

Festiwal rozpocznie otwarta, wielkanocna impreza przy kościele pokamedulskim w Lasku Bielańskim (17 kwietnia, ul. Dewajtis 3), gdzie do tańca zagra znana w Polsce i na świecie kapela Janusz Prusinowski Kompania, a polifoniczne pieśni ukraińskie zaśpiewa zespół More. Następnie festiwal przeniesie się na Krakowskie Przedmieście do Centralnej Biblioteki Rolniczej, gdzie we wtorek (18 kwietnia), odbędzie się koncert laureatów konkursu Stara Tradycja – jest ich aż trzynastu. Energia młodych i bardzo młodych wykonawców z całej Polski, bo to do nich adresowany jest konkurs, różnorodność regionów i osobowości muzycznych gwarantują wyjątkowe wydarzenie.

 

Festiwal Wszystkie Mazurki Świata powstał w 2010 roku i  od tego czasu odbywa się dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Celem festiwalu jest promocja polskiej tradycyjnej muzyki oraz tańca w formach niestylizowanych czyli zaczerpniętych bezpośrednio od wiejskich muzykantów i tancerzy. Każda edycja festiwalu realizowana jest poprzez szereg działań, w które angażują się wiejscy wykonawcy starszego pokolenia, profesjonalni muzycy i młode pokolenia entuzjastów muzyki tradycyjnej. Udział tych różnorodnych grup i niezwykła atmosfera spotkania sprawia, że festiwal przyciąga coraz szerszą polską i zagraniczną publiczność.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone