SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dzień Śniadanie Daje Moc w tysiącach szkół podstawowych

fot. Pixabay

Dzień Śniadanie Daje Moc już od 7 lat obchodzony jest w tysiącach szkół podstawowych w kraju. W tym roku w programie bierze udział ponad 8200 szkół, które właśnie 8 listopada organizują dla uczniów warsztaty kulinarne, występy artystyczne i wspólne jedzenie zdrowego i pysznego śniadania. W ten sposób dzieci uczą się o 12 zasadach zdrowego odżywiania, które opracował Instytut Matki i Dziecka oraz o bardzo ważnej roli śniadania, które daje siłę do nauki i zabawy.

Program Śniadanie Daje Moc organizowany jest przez koalicję Partnerstwo dla Zdrowia. Nauczyciele biorący w nim udział mogą korzystać z nowoczesnych i ciekawych scenariuszy lekcji, które wprowadzają najmłodszych w świat zdrowego odżywiania. Jednak prawdziwym entuzjazmem dla warzyw, owoców, nabiału czy pełnoziarnistych produktów zarażają uczniów bohaterowie fabuły zajęć Śniadanie Daje Moc – kosmiczni agencji Tola i Maks, ich przyjaciel-kosmita Wszystkojad i zabawne Niedojadki.

Ewa Gayny z Partnerstwa dla Zdrowia zachęca rodziców, by angażowali klasy swoich dzieci w program:

Dajemy nauczycielom narzędzia by przekazywać dzieciom ważną wiedzę o zdrowym odżywianiu w formie zabaw, konkursów, eksperymentów i sfabularyzowanych przygód bohaterów, z którymi najmłodsi mogą się utożsamiać. Co roku do programu przyłączają się kolejni nauczyciele i klasy a reportaże z przeprowadzanych lekcji pokazują, że nasz program faktycznie ma moc – realnie zmienia nawyki żywieniowe dzieci! Serdecznie zapraszamy na www.sniadaniedajemoc.pl by pobrać bezpłatne materiały i zgłosić klasę do programu.

Nakarm mózg!

Znaczenie ważnej roli śniadania w diecie dziecka podkreśla też dietetyk, Anna Radowicka (d. Jelonek):

Nie bez powodu pierwsza zasada zdrowego odżywiania brzmi: do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem. Tymczasem częstym błędem rodziców jest niejedzenie śniadania przed wyjściem do szkoły. Brak czasu, pośpiech czy brak wykształconych dobrych nawyków żywieniowych u dorosłych ma niestety konsekwencje także dla dziecka. Śniadanie ma bowiem ogromny wpływ na samopoczucie w ciągu dnia oraz na metabolizm dzieci. Organizm, mimo snu, przez całą noc funkcjonuje (potrzebuje energii). Jeśli więc dziecko w ciągu godziny od momentu wstania nie zje śniadania – koniecznie dobrze zbilansowanego – będzie apatyczne, będzie często podjadać, będzie chciało coś słodkiego.

Dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym pierwsze śniadanie w domu i drugie śniadanie w szkole mają wyjątkowe znaczenie. Pamięć i koncentrację wspomagają bowiem węglowodany złożone. To one odżywiają mózg naszych pociech, który zużywa energię właśnie z tej grupy produktów. Zatem w śniadaniowej diecie dziecka powinny znaleźć się kasze, warzywa strączkowe, musli, płatki owsiane, żytnie, otręby, pieczywo – najlepiej z pełnego ziarna. Łatwo połączyć je z nabiałem w smakowite śniadaniowe propozycje.

Ogromne znaczenie dla ucznia mają również kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Trzy razy w tygodniu w diecie ucznia powinny znaleźć się ryby (np. makrele, sardynki, łosoś), także orzechy, olej rzepakowy i orzechowy. Kwasy tłuszczowe omega-3 budują błonę komórkową neuronów. Żelazo z kolei to podstawa aby uniknąć anemii i zmęczenia oraz poprawić koncentrację, ponieważ żelazo uczestniczy w transporcie tlenu do mózgu. A dotleniony mózg działa sprawniej! Tu szczególną rolę mają owoce i warzywa takie jak morele, jabłka, brokuły czy fasolka szparagowa, które można wpleść w śniadaniową dietę oraz czerwone mięso, które w pierwszym czy drugim śniadaniu może znaleźć się w postaci np. plastra pieczeni wołowej na kanapce.

Program Śniadanie Daje Moc w skrócie:

 • Organizator programu: Partnerstwo dla Zdrowia – koalicja firm Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki
  i Dziecka, od 2006 roku przeciwdziała niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propaguje wśród najmłodszych zdrowe nawyki żywieniowe. Działania Partnerstwa obejmują dwa filary. Pierwszy to tworzenie produktów z misją społeczną. Drugi zaś to działania edukacyjne – program Śniadanie Daje Moc.

 • Najważniejsze cele programu:

 1. Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka;

 2. Przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia;

 3. Edukację najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

 • Główne działania programu:

 1. Kluby Śniadanie Daje Moc – kluby śniadaniowe zakładane w klasach, w ramach których nauczyciele prowadzą lekcje edukacyjne na temat zdrowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem roli śniadania w diecie dziecka, na podstawie scenariuszy w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka.

 2. 8 listopada – Dzień Śniadanie Daje Moc – najważniejszy dzień w Programie, podczas którego najmłodsi wspierani przez dorosłych przygotowują i jedzą wspólne śniadanie w klasie. W ten sposób nie tylko kadra pedagogiczna, ale także rodzice angażują się w kwestie żywienia dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

 • Patroni honorowi: Minister Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka

 • Patroni regionalni programu: Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim, Kuratorium Oświaty w Opolu, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Kuratorium Oświaty w Gdańsku, Kuratorium Oświaty w Katowicach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Kuratorium Oświaty w Warszawie.

RADIO DLA CIEBIE
 • Warszawa: 101 FM
 • Ostrołęka: 100,8 FM
 • Ostrów: 87,6 FM
 • Płock: 101,9 FM
 • Radom: 89,1 FM
 • Siedlce: 103,4 FM
 • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone