SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
19:00 - 20:00
Życie jak w Madrycie
prowadzi: Conrado Moreno
Conrado Moreno

Zostań Nocnym Reporterem RDC! Noc Muzeów 2015

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów – z prośbą o wskazanie najciekawszych propozycji związanych z obchodami na Mazowszu – zwrócimy się do słuchaczy. W sobotę 16 maja od 20:00 do 22:00 otworzymy specjalną linię telefoniczną, za pośrednictwem której uczestnicy nocnych wydarzeń będą mogli podzielić się swoimi relacjami. Dla osób, które wcielą się w rolę reportera czekają nagrody.

„Wieczór RDC” poświęcony obchodom 12. Nocy Muzeów w Polsce poprowadzi Robert Łuchniak. Numer telefonu do studia: (22) 645 90 90. Tymczasem zachęcamy do rekomendowania ulubionych miejsc na naszym facebook’u! https://www.facebook.com/events/473976462779183

Partnerami akcji są:

Żarcie na Kółkach 

Na płycie głównej Placu Defilad ustawi się aż 55 rozmaitych zmotoryzowanych restauracji i kawiarni – od większych i mniejszych samochodów, poprzez przyczepy, rowery, skutery i wszystko to, co karmi na kółkach. Noc Food Trucków rozpocznie się w sobotę już o godz. 12:00.

Szczegółowe INFORMACJE

Domek Herbaciany w Parku Rzeźby (Warszawa)

Od godziny 19.00 do 00:30: sport, muzyka, film, sztuka, światło rozbłyskujące na wodzie, kula zorbingowa, a także kawa, herbata i słodkości przy Domku Herbacianym oraz wspólne grillowanie jabłek. O godz. 19:30 – Bieg między rzeźbami Parku Rzeźby. Następnie pokaz filmu „Sportowiec z miłości” w reżyserii Bustera Keatona i występ Milo Kurtisa z projektem TerenNowy.

Szczegółowy PLAN

Galeria „Nowolipki” Państwowe Ognisko Artystyczne

Borowski i Linnike badając PodświadoMOSTwo to wydarzenie wielopłaszczyznowe. PodświadoMOSTwo epilog nieoczekiwanej i fascynującej wystawy twórców młodego pokolenia, którzy w sposób ambitny i nietuzinkowy wydobywają na wierzch to co w nas – ludziach, głęboko ukryte; to improwizowany koncert harfistki Iliny Sawickiej; to pokaz siły w muzyce ambitne, dark ambitne i industrial; to swoiste uzupełniane i przenikanie się muzyki, kultury z grafiką i obrazami, które stanowi kontent całości wydarzenia i gwarantuje udany wieczór. Start o godz. 19:00, zakończenie przewidziane jest na 1:00.

Szczegółowe INFORMACJE

Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego

PRL-owska Noc w Bibliotece (Gmach Główny oraz Dział Zbiorów Audiowizualnych) rozpocznie się o godz. 18:00 i zakończy o północy. W programie: podróż w czasie, czyli „Blaski i cienie PRL-u”, moc emocji w zdobywaniu książek spod lady, okładanie lektur szarym papierem, spotkanie z dawnymi znajomymi – Jackiem i Agatką, zabawy sprzed lat i smak zbożowej kawy.
Uwaga! Tylko tej nocy zniesione zostają kary za przetrzymanie książek!

Dodatkowe INFORMACJE

Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Secesyjna Noc w muzeum potrwa od 19:00 do 01:00, a jej głównym punktem będzie otwarcie wystawy „Młoda Polska – Kobieta. Uroda, ubiór, codzienność”. Ponadto w programie m.in.:, „Resursa w stylu retro”, pokaz mody inspirowanej Secesją, koncert muzyki francuskiej i warsztaty taneczne, warsztaty kaligraficzne (secesyjny krój pisma), warsztaty robienia witraży, warsztaty malarskie. Do udziału zaproszono także nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu, którzy zaprezentują i przybliżą publiczności wynalazki tzw. drugiej rewolucji przemysłowej (budowa, sposób działania), przypadajacej na drugą połowę XIX i początki XX stulecia.

Szczegółowy PROGRAM

Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce

Na obchody Nocy Muzeów pałac Pułaskich na wareckich Winiarach zaprasza już o 14:00 i oferuje atrakcje aż do ostatniego gościa. Pracownicy muzeum przywdzieją stroje z epoki Pułaskiego, a w programie m.in.: 16:00 – wernisaż wystawy prac dzieci pt. „Spotkałem Pana Kazimierza”, 19:00 – prezentacja historycznych gier bitewnych, 22:00 i 24:00 – nocne zwiedzanie parku z przewodnikiem.

Więcej informacji o MUZEUM 

Muzeum Kolejnictwa w Warszawie

W tym roku program nocy w Muzeum Kolejnictwa obejmuje: zwiedzanie niedostępnych na co dzień Salonki Bieruta, pociągu pancernego, wagonu motorowego SN-52 i wielu innych; ostatni pokaz wielkiej makiety kolejowej w skali H0 (1:87), którą zaprojektował i wykonał inż. Janusz Cyndecki (tej nocy całkowicie bezpłatnie); występ Miejskiej Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Ełku; punkt gastronomiczny WARS; zwiedzanie szynobusu 222M Kolei Mazowieckich, który wjedzie na skansen; grę z nagrodami. Wyjątkowy nastrój tej nocy podkreśli oświetlenie budynku muzeum oraz skansenu lokomotyw kolorowymi reflektorami.

Szczegółowe INFORMACJE

Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Podróż na Kresy w Muzeum Kultury Kurpiowskiej rozpocznie się o godz. 18:00 i potrwa do 1:00. W tym czasie będzie można zwiedzać wystawę HUCULSZCZYZNA. OBRAZ ZATRZYMANY ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie. O 20:30 Pieśni żydowskiego Polesia, czyli koncert Olgi Mieleszczuk i Weczernica huculska – występy zespołu z Ukrainy. W programie także: warsztaty tworzenia etnicznej biżuterii ukraińskiej oraz przeplatanek wzorowanych na motywach i kolorystyce wyrobów huculskich, kram z rękodziełem Huculskie pamiątki, projekcje filmów o tematyce huculskiej w kinie Czarnohora, prezentacja filmu „Muzeum Utracone”, przysmaki kuchni kresowej. Przygotowano również propozycje dla najmłodszych – blok edukacyjny wystartuje o 18:30. Wstęp 1 zł!

Dodatkowe INFORMACJE 

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

O godz. 19:00 – koncert „U źródeł – inspiracje” – w programie utwory autorskie Grzegorza Tomaszewskiego i Michała Kulentego – czołowych postaci nurtu „nowej tradycji”, osadzone głęboko w polskiej muzyce tradycyjnej. Muzycy chętnie cytują znane polskie tematy ludowe jak „Pozic mamo raz” znane też pod nazwą „Matulu moja” czy też podhalańską „Pieśń Janosikową”. W znacznej części koncertu duetowi towarzyszyć będą młodzi akordeoniści „Bayan Brothers”, którzy wykonają także utwory z klasyki akordeonowej. Od godz. 21.00 do północy zabawa taneczna przy muzyce tradycyjnej kapel z regionu radomskiego. Imprezom towarzyszyć będzie wystawa instrumentów muzycznych ze zbiorów szydłowieckiego muzeum prezentowana będzie w Sieni Radziwiłłów (sala recepcyjna) szydłowieckiego zamku – „One nam grały”.

Więcej INFORMACJI

Muzeum Mazowieckie w Płocku (Oddział Muzeum Żydów Mazowieckich)

Podczas Nocy Skamandrytów w muzeum można będzie obejrzeć fragmenty słynnych kabaretów XX-lecia międzywojennego w wykonaniu aktorów Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku. Pokazy przewidywane są co godzinę od 19:00 do 23:00.

Dodatkowe INFORMACJE 

Muzeum Regionalne w Siedlcach

„Województwo mazowiecki. Podróż sentymentalna” to hasło, pod którym upłynie noc w Muzeum Regionalnym w Siedlcach. O godz. 19:00 otwarcie wystawy, a następnie w programie: pokaz multimedialny Sławomira Kordaczuka pt. „Pożegnanie województwa siedleckiego”, zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży „Poznajemy herb Siedlec – legenda, wizerunek i symbolika”, konkurs wiedzy nt. prezentowanych w muzeum wystaw, wykład dr Franciszka Gryczuka, spotkanie  z Agnieszką Kondracką, która opowie o „Twarzach Indii” oraz o godz. 23:00 projekcja filmu o historii polskich dzieł utraconych.

Szczegółowy PROGRAM

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie

Hasło przewodnie archeologicznej nocy w Pruszkowie to KOZA/OWCA. Dlaczego koza i owca? Te na pierwszy rzut oka odmienne zwierzęta, potrafią sprawić archeologom na wykopaliskach niemało kłopotów, gdyż ich anatomiczny kościec wygląda nieomal identycznie. Dodatkowo ich obecność w historii człowieka ma wiele tajemniczych znaczeń. Program przewiduje m.in.: projekcje filmów z Festiwalu Filmów Archeologicznych w Krakowie – retrospektywa twórczości Huberta Chudzio (oranżeria), archeozologiczne warsztaty w podziemiach, własnoręczne wykonywanie linorytów, oprowadzenie po wystawie „Przedświt – Mazowieckie Centrum Metalurgiczne z przełomu er”.

Szczegółowy PROGRAM

Muzeum Wsi Radomskiej

Tematem przewodnim tegorocznej imprezy będzie zabawa wiejska. W celu jak najwierniejszego oddania klimatu wiejskiej zabawy, zwiedzający będą mogli wziąć udział w potańcówce w Remizie z Antoniowa. Zabawę poprowadzi kapela „Radomskie Muzykanty”. Na scenie, znajdującej się na Zagrodzie z Alojzowa wystąpi kapela Zdzisława Kwapińskiego, kapela Krzysztofa Rokicińskiego oraz kapela Lipce. Na wrotach stodoły z Borek projekcja filmów etnograficznych. Tej nocy umożliwimy także nieodpłatne zwiedzanie zespołu wiejskiego skansenu.

Szczegółowe INFORMACJE

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Muzeum zaprasza zwiedzających przez cały dzień do godz. 21:00 – 16 maja wstęp za symboliczną złotówkę. Skansen, ratusz i Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu otworzą swe podwoje dla osób pragnących zobaczyć muzeum od zupełnie innej strony i w sposób niekonwencjonalny.

SZCZEGÓŁY

Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku

Zwiedzający zostaną zaproszeni na nocną wędrówkę po teatrze w poszukiwaniu teatralnych duchów. Będzie można zajrzeć w miejsca na co dzień niedostępne dla widzów – za kulisy, do pracowni. Start wycieczek po teatrze o godz. 22:00 i 23:00. Dla zwiedzających zostanie zaaranżowana również garderoba, w której będzie można przymierzyć teatralny kostium, zrobić sobie zdjęcia z rekwizytami i elementami scenografii. Darmowe wejściówki umożliwiające udział w wydarzeniu zostały rozdane.

INFORMACJE o Teatrze

Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübner w Warszawie

Teatr zaprosi odwiedzających na salę prób klubu MÓZG POWSZECHNY. Noc Muzeów rozpocznie się otwartą próbą spektaklu „Fantazy” Juliusza Słowackiego w reżyserii Michała Zadary (godz. 21:00 – obowiązuje rezerwacja miejsc). O 22:00 – wieczór muzyki improwizowanej. Wieczór, podczas którego możliwy jest, a może raczej wymagany, niczym nieograniczony eksperyment. Swój udział zapowiedzieli: Jerzy Mazzoll, Sławek Janicki, Qba Janicki, Tomasz Sroczyński, Rafał Gorzycki i Natan Kryszk. Od 20:30 do 23:30 wyprzedaż archiwalnych plakatów i programów (hall kasowym przy wejściu głównym i klub teatralny).

Szczegółowe INFORMACJE

Zamek Książąt Mazowieckich w Czersku (Góra Kalwaria)

VII Turniej rycerski na dworze Konrada Mazowieckiego (Zamek w Czersku) to impreza odbywająca się 16 i 17 maja.  W tegorocznym turnieju zapowiedziało swój udział ponad 40 różnych grup rekonstrukcji historycznej z całej Polski, a także z Litwy, Łotwy i Estonii. Turniej Rycerski w Czersku jest największą tego typu imprezą w Polsce oraz prawdopodobnie największą w Europie. Dla zwiedzających moc atrakcji, w tym: konkursy, pokazy konne, starcia rycerskie, manewry oraz bitwy. W niedzielę zaplanowano widowisko teatralne, bieg dam z atrakcyjną nagrodą w postaci diademu, koncert zespołu muzyki dawnej oraz gry i zabawy.

Szczegółowy PLAN

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone