SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
01:00 - 05:00
Audycje powtórkowe
prowadzi: RDC
RDC

Znalezienie dawcy szpiku jest jak szukanie igły w stogu siana

fot. Pixabay

Ewa i Julia to bliźniaczki genetyczne. Ewa poświęciła część swojego ciała, aby uratować życie Julii, dziś 15-letniej dziewczyny. – Nie jesteśmy rodzinnie spokrewnione, a jak widać mamy dużą bliskość – mówi Ewa Stępińska, dawca szpiku.

Ogólnopolski Dzień Dawcy Szpiku obchodzony jest 13 października. Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. W Polsce liczba potencjalnych niespokrewnionych dawców szpiku kostnego i krwi pępowinowej rośnie znacząco od kilku lat. W Centralnym Rejestrze na koniec 2014 r. było zgłoszonych ponad 768 tys. takich osób, w 2013 r. -ok. 540 tys., a w 2012 r. – ok. 124 tys.

„Mogłam się na coś przydać”

Monika Birond, mama Julii, podkreśla, że najważniejsze jest to, aby zgodność pomiędzy dawcą a biorcą była 100-procentowa.

Jeżeli mamy 10 kawałków puzzli, to te drugie 10 musi się dopasować. Najlepiej wszystkie. Czasami zdarza się tak, jak w przypadku Ewy i Julii, że ten jeden jedyny puzzelek troszkę nam nie pasował i były obawy, że coś może się nie udać, ale całe szczęście okazało się, że nie był aż tak istotny – tłumaczy mama pacjentki.

Ewa Stępińska, dawca szpiku, porównuje to do szukania igły w stogu siana.

Żeby znaleźć bliźniaka genetycznego szanse są od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilku milionów. Jesteśmy tu dlatego, żeby pokazać, że takie rzeczy się zdarzają i warto się rejestrować (…) Zarejestrowałam się w bazie i (tam – red.) po kodzie genetycznym sprawdzają, czy występuje jakaś zgodność. My miałyśmy to szczęście, że okazało się, że jestem zgodna z Julką i mogłam się na coś przydać – mówi pani Ewa.

Kto może zostać dawcą szpiku?

Oddanie szpiku dla niespokrewnionego biorcy jest anonimowe i nieodpłatne. Dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 50 lat.

Rejestracja potencjalnego dawcy odbywa się poprzez pobranie wymazu z policzka lub kilku mililitrów krwi. Aby mogło dojść do przeszczepu, musi istnieć znaczna antygenowa zgodność tkankowa. Jeżeli nie ma w rodzinie odpowiedniego dawcy, nadzieją dla chorego jest zgodny dawca niespokrewniony. Szacuje się, że od 1950 r., kiedy miała miejsce pierwsza transplantacja szpiku kostnego, ponad milion pacjentów na całym świecie otrzymało przeszczep komórek krwiotwórczych w ramach terapii nowotworów krwi i wielu innych schorzeń szpiku kostnego.

Obecnie na całym świecie zarejestrowanych jest 25 milionów dawców szpiku.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone