SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zmiany w Muzeum Narodowym: nowe eksponaty, multimedialne stanowiska [zobacz]

Galeria Sztuki Nowoczesnej w MNW czeka na renowację. Dziewięć sal o łącznej powierzchni ponad 700 metrów kwadratowych ma zyskać nowy wygląd i nowe, multimedialne stanowiska.

Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowuje się do zmian. Rearanżacja stałej ekspozycji Galerii Sztuki Starożytnej ma uatrakcyjnić ją dla zwiedzających. Jak podaje muzeum, w ramach projektu przeprowadzone zostaną prace budowlane i aranżacyjne przestrzeni ekspozycyjnych w zabytkowym Gmachu Głównym MNW przy Alejach Jerozolimskich.

Interaktywna galeria

Obecna przestrzeń, znajdująca się w złym stanie technicznym, do 2011 roku mieściła starą ekspozycję sztuki starożytnej. Prace budowlane obejmą roboty przygotowawcze, demontaże i wyburzenia starych aranżacji ekspozycyjnych. Nowej ekspozycji będzie towarzyszyło pięć stanowisk multimedialnych, które w ciekawy i innowacyjny sposób ukażą sekrety sztuki starożytnych cywilizacji.

Starożytność w nowej odsłonie

W Galerii prezentowane będą najcenniejsze zabytki ruchome ze zbiorów MNW, uzupełnione unikalnymi depozytami z kraju i zagranicy. Zasadą ekspozycji będzie prezentacja zabytków wedle antycznych cywilizacji – Egipt, Bliski Wschód, Grecja, Rzym – w kolejności chronologicznej. W części poświęconej sztuce egipskiej prezentowane będą przykłady rzeźby kamiennej i drewnianej, stele grobowe i wotywne, drewniane sarkofagi, mumie. Sztuka starożytnego Bliskiego Wschodu będzie reprezentowana przez cenne eksponaty z reliefami z pałacu w Niniwie i kolekcję pieczęci cylindrycznych. Centralnym punktem ekspozycji będzie prezentacja sztuki greckiej, a zwłaszcza greckiego malarstwa wazowego. Zwiedzający będą mogli zapoznać się z ewolucją tego malarstwa w najważniejszych ośrodkach od jego początków do schyłku.

Monumenty i rekonstrukcje

Innymi istotnymi elementami tej części ekspozycji będą kamienne rzeźby monumentalne, zabytki ilustrujące antyczne porządki architektoniczne, sztukę wojenną, mitologię i religię. Osobne miejsce zajmą obiekty ilustrujące wpływ greckiej cywilizacji na sąsiadujące z nią ludy i kultury (Egipt, Scytowie, Etruskowie, Rzym) oraz na kształt nowożytnej sztuki europejskiej. W dwóch ostatnich pomieszczeniach Galerii zostanie zaprezentowana sztuka rzymska. W sali górnej znajdą się dwa przykłady statua togata ─ oficjalnych posągów Rzymian ubranych w togi oraz interesująca kolekcja rzymskiego portretu. Muzeum planuje w tej przestrzeni zainstalować rekonstrukcję rzymskiego domu wraz z typowym wyposażeniem – znajdzie się tu bogata kolekcja naczyń szklanych oraz lampek oliwnych.

 

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone