SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Egzaminator WORD: nie uważam, że będzie łatwiej

fot. Pexels

– Wcale nie uważam, że będzie łatwiej – tak zmiany w przeprowadzaniu egzaminu na prawo jazdy komentował w audycji „Jest sprawa” Mariusz Sztal, egzaminator WORD Warszawa, Kierownik Wydziału Szkoleń i Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Spowodowanie kolizji lub wypadku drogowego, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na oznakowanym przejściu, niezastosowanie się do do sygnałów świetlnych, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, niezastosowanie się do znaku „Stop” – to tylko część błędów, które – jeśli zostały popełnione podczas egzaminu na prawo jazdy – do tej pory powodowały jego przerwanie (dowiedz się więcej). Jednak od 10 listopada zmieniły się przepisy – teraz egzaminator może, ale nie musi przerywać egzaminu (czytaj więcej).

„Wcale nie będzie łatwiej”

Niedobrze się dzieje, że tak często musimy mówić o tych zmianach. To już druga zmiana rozporządzenia w sprawie egzaminowania w tym roku – ocenił w RDC  Mariusz Sztal. – Nie robiłbym wielkiej afery z tej zmiany. Wcale nie uważam, że będzie łatwiej – dodał. Jak wyjaśniał, to tak naprawdę ujednolicenie przepisów zawartych w rozporządzeniu z ustawą, która mówi, że egzamin można przerwać, jeśli zachowanie zdającego zagraża zdrowiu i życiu uczestników ruchu. – Rola egzaminatora została wyjęta z pewnych ram – mówił Sztal. – Teraz egzaminator może brać więcej rzeczy pod uwagę, podejmując decyzję – dodał.

„Bezpieczeństwo jest chronione”

Ilona Buttler z Instytutu Transportu Samochodowego podkreśliła, że egzaminator dalej zachowuje prawo do ostatecznej opinii, czy egzamin został zdany, czy nie. – Wprowadzenie pewnej fakultatywności, że egzaminator może podjąć decyzję czy przerwać egzamin, czy nie, jest dobrym rozwiązaniem – komentowała. – Bezpieczeństwo jest chronione, bo mamy egzaminatorów, którzy są najbardziej kompetentni, żeby oceniać nasze umiejętności – uważa.

Do dyskusji w studiu zapraszamy także słuchaczy. Czekamy na sygnały o sprawach, które warto poruszyć w programie “Jest sprawa”. Adres mailowy: jestsprawa@rdc.pl, tel. 022 645 90 90 (w trakcie audycji – od poniedziałku do czwartku w godzinach 14.00-15.00.). Adres pocztowy: “Jest sprawa” Polskie Radio RDC, ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone