SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Zmarł Jerzy Skrzepiński – scenograf m.in. „Faraona” i „Vabanku”

fot. Pexels

Jerzy Skrzepiński był twórcą scenografii do ponad 60 produkcji filmowych i telewizyjnych, m.in. serialu „Kolumbowie”, komedii kryminalnej „Vabank” i „Akademii Pana Kleksa”. Zmarł w Warszawie w poniedziałek 11 września, trzy dni po swoich 94 urodzinach.

O śmierci artysty poinformowała jego żona, Jadwiga Plucińska-Skrzepińska.

Jerzy Skrzepiński urodził się 8 września 1923 r. w Tuszynie. W 1950 r. rozpoczął pracę w Wytwórni Filmów Fabularnych. Był twórcą scenografii do kilkudziesięciu filmów, a także do spektakli telewizyjnych i teatralnych. Zajmował się również grafiką i rysunkiem, tworzył kostiumy, dekoracje wnętrz, scenografie do teatru i ilustracje do książek.

Ponad 60 scenografii

Artysta miał w swoim dorobku ponad 60 scenografii do filmów kinowych, widowisk telewizyjnych i seriali. Do najważniejszych tytułów należą m.in. „Faraon”, „Austeria”, „Młodość Chopina”, „Panienka z okienka”, „Kopernik”, „Jarosław Dąbrowski”, „Hubal”.

Do najbardziej znanych produkcji, do których scenografię zaprojektował Skrzepiński, zaliczyć można także m.in. serial Janusza Morgensterna „Kolumbowie”, opowiadający o polskim ruchu oporu przeciw hitlerowskim okupantom, oraz o młodzieży lat wojny, jej codziennym życiu i walce, a także kulturową komedię kryminalną Juliusza Machulskiego pt. „Vabank”. Był także twórcą scenografii do „Akademii pana Kleksa”, filmowej adaptacji przygód słynnego profesora i jego uczniów, na której wychowało się kilka pokoleń Polaków.

„Ostatni z wielkich”

W 2015 r. ukazała się książka „Jerzy Skrzepiński. Ostatni z wielkich. Scenografia filmowa” pod redakcją Elżbiety Czarneckiej i Mieczysława Kuźmickiego, w której o dokonaniach artysty mówią jego współpracownicy – m.in. reżyserzy i operatorzy.

Skrzepiński był członkiem Polskiej Akademii Filmowej. W 1984 r. otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci (za „Akademię Pana Kleksa”).

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone